Прочитај ми чланак

Повећање производње ракета “Искандер“ омогућило Русима да изводе двоструке ударe

0

Повећање производње ракета за оперативно-тактички ракетни систем “Искандер“ омогућило је руској војсци да изводи “двоструке ударе“ на украјинске снаге, пише амерички војни лист “Милитари воч“.

Како се наводи у тексту, руско државно специјализовано предузец́е за ракетне системе “КБ Машиностројенија” наставило је да повећава производњу тактичке балистичке ракете кратког домета 9К720 за систем “Искандер-М”.

Тај амедрички магазиннавиди и да Русија наставља да шири свој арсенал и да та средства користи у на украјинском фронту И то у знатно верликим количинама.

Главни конструктор у “КБ Машиностројенија” Валериј Кашин је поводом проширења производње изјавио да се “ракете производе у много вец́им количинама него претходних година“.

“Милитари воч” подсећа да су испоруке у 2023. вршене неколико пута више од свих претходних година, при чему је генерални директор дизајнерског бироа Сергеј Питиков на Форуму Армија-2023 у августу те године изјавио да су “залихе порасле неколико пута“.

Производња Кинжала је повећана чак пет пута.

Такође, магазине оцењује да је таква масовна производња омогућила руским снагама да их користе далеко шире и да изводе “двоструке ударе“ како би значајно повец́али жртве међу украјинским јединицама на фронту.

“Милитари воч” објашњава да се свака бригада “Искандер-М” састоји од 51 возила, укључујуц́и 12 транспортних лансера, 12 возила за претовар, 11 командних возила, 14 возила за подршку персоналу, једно возило за припрему података и једно сервисно-ремонтно возило.

Свака може истовремено да распореди 48 пројектила и брзо се поново опреми ако је близу складишта ракета.

Бригаде су подељене између три батаљона, сваки са две батерије по два лансера.

Иако се на њега у великој мери ослањало од почетка рата у фебруару 2022. године, “Искандер-М” је добио нови публицитет након што је 9. марта употребљен за уништавање најскупље војне имовине Украјине, америчког ракетног система МИМ-104 Патриот, као и совјетског С -300 ПВО система, са снимцима који показују како су оба ангажована у спорном региону Доњецка.

Губитак ове веома високе вредности и оскудних средстава отворио је пут за проширену употребу руских ваздушних снага у регион, пише америћчки магазине.

Паралелно са проширеном производњом “Искандера”, бројни извори, укључујуц́и више извештаја из извора америчке владе, указују на то да је Русија додатно повец́ала свој капацитет за лансирање балистичких ракетних напада кратког домета набавком севернокорејских система КН-23. Они имају много сличних карактеристика и сличан изглед као “Искандери”, али имају знатно вец́е домете, а у случају посебно велике варијанте КН-23Б и много вец́е носивости.