Прочитај ми чланак

ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ЛЕКАРА МАНЧЕСТЕРСКИХ ЖРТАВА: Исте ране видео сам у Алепу …

0

Муниру Хакимију, доктору из Сирије, ране које је жртвама нанео бомбаш самоубица у Манчестеру добро су познате

Доктор Мунир Хакими, сиријски лекар који сада живи у Манчестеру, већ је имао прилике да види ране какве су задобиле жртве у нападу на концерту Ариане Гранде у Манчестеру. Он је имао прилике да волонтира у болницама у ратом захваћеној Сирији и тамо види небројене ужасе које тероризам доноси. По повратку кући, овај храбри доктор надао се да неће имати прилку да више види такве ране, преноси Миддле Еаст Еyе.

„Мислио сам да никада нећу поново имати посла са терористичким нападом у близини моје куће, породице и деце“, каже Хакими који води хуманитарну организацију Сyриа Релиеф, која пружа медицинску помоћ, едукацију, воду, храну и санитарије за људе у Сирији у којој је у шестогодишњем рату погинуло 60.000 људи.

Током свог боравка у Сирији са организацијом, Хакими је лечио многе жртве напада Исламске државе, међу којима је била и петомесечна беба која је остала без руку, ногу и родитеља приликом гранатирања. У захтевној операцији несрећне девојчице помагао му је и колега др. Дејвид Нот.

„Већ 20 година волонтирам у ратним зонама. За то време боравио сам у најопаснијим деловима света и био сведок сумрака цивилизације… али Сирија је нешто најгоре што сам имао прилике да искусим“, написао је о догађају Нот, хирург из организације Сyриа Релиеф. „У бомбашким нападима импровизованим експлозивним направама већина жртава су била деца која су имала застрашујуће повреде. Читави делови њихових тела били су откинути хиљадама парчића усијаног гелера.“

Сада терористичка група Исламска држава стоји иза бомбашког напада у Манчестеру који је извео Салман Абеди, а једина разлика у нападима је што је у Енглеској доступна боља нега.

„У Сирији нисмо имали много времена и морали смо да користимо седативе као блажи облик анестетика“, каже Хакими. „У Манчестеру пацијенти могу да добију општу анестезију и доступна је сва савремена технологија.“

Али без обзира на то где се то дешава, напади су ужасни. „Оваква крвопролића болно је посматрати јер невина деца не би смела да плаћају данак тероризму“, закључује Хакими.

Хакими и Нот такође су били и „доктори из сенке“ јер су у неким приликама и преко Скајпа или WхатсАппа давали савете хирурзима у Сирији како да изведу сложене операције.