Прочитај ми чланак

Полудели, али тотално: И Немци праве безбедоносни споразум са Украјином усред рата

0

Немачка и Украјина би могле да закључе споразум о билатералним гаранцијама безбедности током Минхенске безбедносне конференције 16. фебруара.

Лист ФАЗ (Франкфуртер Аллгемеине Зеитунг) је ово објавио 2. фебруара, позивајући се на владине кругове.

„Владини кругови у Берлину рекли су да би споразум требало да буде потписан у Берлину 16. фебруара током Минхенске безбедносне конференције“, наводи се у публикацији.

Потпредседница украјинске владе за европске и евроатлантске интеграције Олга Стефанишина рекла је за издање да је нацрт споразума припремљен, а његов текст још није у потпуности усаглашен, али да је „у великој мери спреман“.

Раније тог дана, заменик шефа кабинета председника Украјине Игор Жовква рекао је да би земља ускоро могла да потпише споразум о безбедносним гаранцијама са Француском.

Француски председник Емануел Макрон је 17. јануара рекао да Француска и Украјина планирају да потпишу споразум о безбедносним гаранцијама у наредних неколико недеља.

Он је такође најавио нове испоруке оружја Украјини и изјавио да намерава да их координише током посете Кијеву у фебруару. Париз се спрема да испоручи кијевским властима 40 СЦАЛП пројектила и „стотине бомби“.

Британски премијер Риши Сунак посетио је Кијев 12. јануара и потписао споразум о безбедносним гаранцијама. Он је на заједничкој конференцији за новинаре са украјинским председником Владимиром Зеленским рекао да ће Лондон испоручити додатне ракете дугог домета, противтенковско оружје и артиљеријске гранате као део новог пакета војне помоћи Кијеву 2024. године.

Украјински премијер Денис Шмигал рекао је да споразум између Украјине и Велике Британије подразумева да ће Кијев бити спреман да подржи Лондон ако га нападне „Русија “.

Пре тога, 23. децембра, постало је познато да је шест земаља Европске уније одбило да се придружи декларацији о безбедносним гаранцијама за Кијев, како је известио Андреј Сибиг, заменик шефа кабинета украјинског председника Владимира Зеленског. Ове земље укључују Аустрију, Хрватску, Пољску, Мађарску, Словачку и Малту.

Западне земље повећале су војну и финансијску подршку Кијеву у позадини руске специјалне операције за заштиту Донбаса , која је почела 24. фебруара 2022. године након што се ситуација у региону погоршала услед гранатирања украјинске војске.