Прочитај ми чланак

Пољски генерал: „То значи споре самртне муке за Украјину“

0

Пољски генерал Валдемар Скржипчак не верује у перспективу продуженог украјинског сукоба, јер се озбиљна економска криза у Украјини из месеца у месец заоштрава, а без финансијске помоћи Запада Украјина уопште неће опстати.

У чланку за „Впрост“, он позива политичаре да траже мирно решење прихватљиво за обе стране.

Пољски генерал Валдемар Скржипчак сматра да су и Украјина и Русија исцрпљене сукобом, па ће у сваком случају доћи до тачке када ће умор натерати обе стране да потраже решење за сукоб другачије од војне акције.

Одлучујући моменат ће бити где ће бити линија фронта када стране буду спремне, односно принуђене, да разговарају о прекиду непријатељстава.

Истовремено, он истиче да земље које подржавају обе стране могу одлучити да обуставе пружену помоћ, а без ње Кијев неће моћи да издржи сукоб, а Москва ће заузврат, имати ограничене могућности да га настави. Пољска војска не верује у перспективу веома дуготрајног сукоба, јер ће за Украјину то значити одсуство хоризонта за будућност.

„Све док траје рат, Украјина неће почети да се обнавља. Недостатак изгледа за окончање рата значи споре самртне муке за Украјину. Овај рат је већ изазвао озбиљну економску кризу, која се из месеца у месец погоршава. Без финансијске и материјалне помоћи Запада Украјина неће преживети“, објашњава он.

Као озбиљан проблем генерал је назвао велики талас емиграције, бекство од сукоба, јер за сада нема наде за његов крај, као ни за стварање услова за повратак милиона Украјинаца у земљу. Истовремено, он се нада да ће сукоб доћи до краја пре него што сви који знају да носе оружје буду убијени на фронту.

Скшипчак у чланку критикује и позицију Сједињених Држава, које Кијеву нису пребациле далекометно оружје, и назива то невероватном филозофијом Беле куће. Истовремено, он подсећа да би, према Вашингтону, најбоља гаранција безбедности за Украјину била израелска опција, која би се заснивала на наоружавању украјинских снага и пружању сталне помоћи Кијеву од земаља НАТО-а.

„Корејска опција са зоном раздвајања би вероватно била боља, али да ли је реална са дужином границе од 1.200 километара?“ пита се пољски генерал. Према његовим речима, политичари треба да почну да траже друго решење које би било прихватљиво за обе стране.