Прочитај ми чланак

ПАРАДОКС АНТИРУСКИХ САНКЦИЈА: Раст руског БДП сличан као у ЕУ и СAД

0

Много се говори и западним, посебно америчким санкцијама против Русије, иако је њихов учинак био минималан и земља је већ ушла у фазу опоравка и раста БДП-а.

Међународни монетарни фонд је потврдио у априлу прогнозу поступног опоравка руске економије у 2017. години.

”Економија Руске Федерације, према прогнози, поступно ће се опоравити у 2017. у складу прогнозама из априла”, ММФ пише је у билтену од јулаа ”World Economic Outlook”.

Раније је ММФ предвиђао реални раст руског БДП-а за 1,4% у 2017. Прогноза за 2018. такође се задржала на 1,4%.

Међутим, Министарство за економски развој очекује Русије раст БДП-а у овој години за најмање 2%, док је у 2016. руски БДП био минус 0,2%.

Најновији подаци говоре да ММФ ипак није био у праву, јер је руски БДП у јуну порастао за 2,9% на годишњој разини, с изузетком сезонских фактора од -0,3%, Министарство за економски развој је тако променио процену БДП-а у мају за 3,5%, док се раније говорило о годишњем расту од 3,1% у односу на исто раздобље прошле године.

Сада је Министарство за економски развој забиљежило раст руског БДП-а за прво полугодиште за 1,7%, док су раније предвиђања говорила о 1,6%. Константан раст у следећа два квартала заиста може премашити ”зацртаних” 2%.

Руско тржиште рада због економског опоравка биљежи мањак радне снаге, а незапосленост је рекордно ниска.

”Због оживљавања економских активности тржиште рада делује у увјетима блиским дефициту. Незапосленост је на рекордно ниској разини у новијој историји, број незапослених, прилагођен сезонском запошљавању, смањен је током године за више од 400 хиљада људи. Биљежи се само пад запосленост само у пољопривреди”, рекао је министар Максим Орешкин, док индустрија, грађевински сектор и државне компаније биљеже раст производње.

БДП еврозоне у другом кварталу порастао за 0,6%

Истовремено, они који су наметнули санкције Русији у расту БДП-а биљеже исте резултате, често и лошије.

Привреда 19 земаља еврозоне у трећем тромјесечју 2017. је порасло за 0,6% у односу на претходно тромесечје, јавља Евростат.

Раст БДП-а у односу на исто раздобље 2016. године износи 2,1%. Динамика оба показатеља поклопила се с предвиђањима аналитичара.

Према ревидираним подацима за прво тромјесечје 2017. БДП еврозоне је порастао за 0,5% у односу на прошло, а у односу на исто раздобље прошле године  за 1,9%.

Привреда ЕУ28 је у другом кварталу порасло за 0,6% у односу на претходно и за 2,2% у односу на исто раздобље прошле године.

СAД

Пораст потрошње је придонијела убрзању америчког привредног раста у другом тромесечју ове године.

Aмерички БДП је у раздобљу од априла до јуна порастао за 2,6% у односу на исто раздобље прошле године. Блоомбергови аналитичари су у просјеку прогнозирали раст од 2,7%.

Подаци потврђују да је успоравање на почетку 2017. било привремено. У првој половици године америчка економија је порасла за 1,9%.

Према ревидираним подацима за први квартал, амерички БДП је порастао је за 1,2%, а не 1,4%, као што се раније извијестило.

Потрошња, која за разлику од Русије, ЕУ и Кине, који имају јак реални сектор, чини 70% америчког БДП-а, порасла је у последњем тромјесечју за 2,8% и била је у складу с прогнозама, након што је у првом тромјесечју биљежила раст од 1,9%.

Кина

И за крај, Кина за коју економисти очекују да ће БДП ”Aзијског дива” у овој години порасти за 6,7%.

У овој ситуацији није чудо да је амерички председник Трамп посегнуо за јединим могућим оружјем, а то су санкције.

Међутим, уместо да погоди Русију, која је наводно била мета санкција, Вашингтон је санкције преусмерио неколико меридијана западно од руске економије и жели извршити удар на Немачку и Француску, јер су санкције дизајниране тако да могу штетити Русији, што нема сумње, али ће имати девастирајуће учинке на економије ”Старе Еуропе”.

У овим ће се околностима Русија још више окренути источним економским партнерима, Кини прије свега, но, поставља се питање како ће амерички економски рат објављен готово свима утецати на глобалну  економију, које бележи раст, укључујући Русију.