Прочитај ми чланак

ПАПА позвао на давање благослова ГЕЈ ПАРОВИМА! Можда и жене постану свештеници

0

Папа Фрања је изразио отвореност за католичке благослове за истополне парове, под условом да се не мешају са церемонијама брака за мушкарце и жене, у ономе што би могао бити преломни тренутак за католичку цркву.

Фрања је такође сугерисао да би питање заређења жена за свештенство, које је папа Јован Павле ИИ контроверзно забранио 1994. године, могло бити отворено за даље проучавање.

„Пасторална разборитост мора на одговарајући начин разазнати да ли постоје облици благослова, које тражи једна или више особа, а који не преносе погрешно схватање брака“, написао је Фрања у писму од 25. септембра и које је Ватикан објавио 2. октобра .

Папине речи долазе као одговор на пет пензионисаних конзервативних католичких кардинала који су писали папи, изражавајући забринутост због бројних хитних питања о којима се очекује да ће се расправљати на великом састанку у Ватикану овог месеца, познатом као Бискупски синод.

Папин одговор на осам страница неким од његових најгласнијих критичара понуђен је као одговор на њихова питања — формално позната као дубиа — у вези са геј благословима, свештеничким рукоположењем жена, синодалношћу, божанским откривењем и природом опроштаја. Кардинали, очигледно фрустрирани папиним одговором, објавили су своја првобитна питања раније у току дана 2. октобра.

Док је Фрањо понудио снажну одбрану дугогодишњег учења цркве да је брак између једног мушкарца и једне жене и да мора бити отворен за децу, он је такође рекао да је важно да црква не „изгуби пастирско милосрђе, које мора бити део све наше одлуке и ставове“.

Одбрана онога што црква учи да је објективна истина, наставио је, не значи да црквене вође „постају судије које само поричу, одбацују, искључују“.

Папа је тада указао да је разлучивање неопходно када истополни парови траже благослов, и рекао да сваки благослов мора да избегне било какво погрешно разумевање онога што црква учи о природи брака.

„Када тражите благослов, изражавате молбу за помоћ од Бога, молитву да можемо да живимо боље, поверење у оца који нам може помоћи да живимо боље“, написао је он.

Чини се да је најновије папино писмо нагли и намерни помак од декрета из марта 2021. који је издала доктринарна канцеларија Ватикана — уз папино одобрење — којим се изричито забрањује свештеницима да благосиљају истополне заједнице, уз оправдање да Бог „не може благословити грех“.

У то време, објашњење од две странице је објављено на седам језика у коме се наводи да католичко учење сматра да је брак између мушкарца и жене – са циљем стварања новог живота – и да пошто геј заједнице не могу постићи тај циљ без медицинске интервенције, немогуће је понудити благослов за истополне парове.

По питању рукоположења жена, Фрања је признао изјаву Јована Павла из 1994. у апостолском писму Ординатио Сацердоталис да црква нема „нема овлашћења“ да заређује жене за свештенике, као и изјаву Јована Павла да учење морају „дефинитивно држати“ сви католици.

Али Фрањо је такође рекао да не постоји „јасна и ауторитативна доктрина… о тачној природи ’дефинитивне декларације’“. ”

„То није догматска дефиниција, а ипак је морају прихватити сви“, резимирао је папа. „Нико то не може јавно да противречи, а ипак може да буде предмет проучавања, као у случају ваљаности рукоположења у англиканској заједници.