• Почетна
  • СВЕТ
  • Папа Франческо свечано устоличен, председник Србије на инаугурацији
Прочитај ми чланак

Папа Франческо свечано устоличен, председник Србије на инаугурацији

0

papa franja(Бета, Танјуг)

Папа Фрања данас је свечано устоличен као нови поглавар Римокатоличке цркве, јавиле су агенције.

Папа Фрања примио је „рибаров прстен“ и папски огртач – „палијум“, на почетку мисе на Тргу светог Петра у Ватикану, којој присуствују десетине хиљада људи. Група кардинала затим је пришла папи Фрањи и заклела му се на верност.

Церемонија устоличења нема црквеноправно значење, пошто сам избор и његово прихватање, представљају почетак понтификата. 

Нови поглавар Римокатоличке цркве изабран је 13. марта после повлачења Бенедикта Шеснаестог с дужности 28. фебруара.

Бројне званице, Србију представљају председник Николић

Инаугурацији папе Фрање присуствују представници 180 држава међу којима потпредседник САД Џозеф Баједен, немачка канцеларка Ангела Меркел, председник Француске Франсоа Оланд, председница Бразила Дилма Русеф, председник Мексика Енрике Пења Нието, председник ЕУ Херман ван Ромпеј, председник Европске комисије Жозе Манул Барозо, шпански премијер Маријано Рахој… Србију представља делегација са председником Томиславом Николићем на челу.

У Ватикану се очекује и долазак председника Зимбабвеа Роберта Мугабеа, који има забрану уласка у земље Европске уније, али не и у суверену државу Ватикан. Практикујући католик 89-годишњи Мугабе је и раније посећивао Ватикан, а последњи пут је то било 2011. године, приликом беатификације покојлног папа Јована Павла II.

Из региона церемонији ће, како је најављено, присуствовати, председници Словеније Борут Пахор и Хрватске Иво Јосиповић, као и хрватска министарка спољних и европских послова Весна Пусић.

Најављен је и долазак британског престолонаследника принца Чарлса, шпанске краљице Софије и престолонаследника Филипа, као и белгијског каља Алберта Другог и краљице Паоле.

Први пут у последњих готово хиљаду година инаугарационој церемонији присуствоваће васељенски патријарх Вартоломеј, као и представници готово свих православних цркава.

Српску православну цркву (СПЦ) представљаће архиепископ цетињски и митрополит црногорско приморски Амфилохије, који је и администратор Епархије буеносајреске и Јужно-централно америчке, а Руску православну цркву „други човек“ те цркве, митрополит волоколамски Иларион Алфејев, задужен за спољне послове.

Церемонија је обављена на дан католичког празника Светог Јосифа који је истовремено и имендан бившег папе Бенедикта XVI који , међутим, неће присуствовати инаугурацији.

Међу првим званицама које су стигли у Рим је председница Аргентине, сународница новоизабраног папе Кристина Фернандес Кирхнер са којом је папа Фрања састао у свом привременом стану у Риму.

Папа Фрања је рођен у Буенос Ајресу у шесточланој породици исељеника из Италије.

Као кардинал Буенос Ајреса Хорхе Марио Бергољо је, наиме, имао често веома затегнут однос са Кирхнеровом углавном због геј бракова и закона о абортусу.

Папа Фрања, од којег се много очекује јер на место лидера католика долази у време када Цркву потресају различити скандали – од педофилских до „Ватиликса“, односно цурења поверљивих информација из Ватикана – у свету је дочекан као скроман човек који ће се залагати за сиромашне.

И његово име, које је према сопственим речима узео по угледу на Фрању Асишког, заштитника сиромаха, симболизује његову намеру да свој понтификат посвети управо том слоју људи.

Скромношћу је освојио срца многих, али ипак није могао да побегне од критика због неразјашњених околности његовог деловања у време бруталног аргентинског „прљавог рата“ када је, како се тврди, био близак тадашњем режиму.

Ватикан је, међутим, то више пута демантовао.

Тачи међу шефовима држава

На устоличењу папе Фрање, Косово је добило статус делегације, а косовски премијер Хашим Тачи се налази међу шефовима држава.