Прочитај ми чланак

Ово је детаљан водич за путовање трајектом на грчка острва

0

С обзиром на чињеницу да Грчка има преко 220 насељених острва, трајекти за превоз међу острвима су неопходни, како за локално становништво тако и за велики број туриста који их посећују.

Увек имајте на уму да је много трајектних рута формирано за потребе локалног становништва. Било из административних, медицинских или других разлога, за њих је трајект (велики или мали) често једини начин да стигну до главног града свог региона, до болнице или у посету породици.

Трајектне линије које повезују мања острва углавном зависе од државних служби што значи да постоје само зато што трајектна компанија добија финансијску надокнаду (субвенцију од владе) јер руте између мањих грчких острва углавном нису исплативе. Непотребно је рећи да саобраћа много мање трајекних линија до малих него до главних острва.

Објашњење како функционишу трајектне руте (линије)

Грчка острва су подељена по групама (архипелази). Јонска острва (између Грчке и Италије), Киклади, Споради, Додеканези (низ острва дуж турске обале од Родоса до Самоса), Северно-егејска острва (од Хиоса до Самотракија), Саронска острва. Осим тога, постоје и она која не припадају одређеној групи, као што су рецимо Крит и Евија.

Многе трајектне руте углавном саобраћају из 3 велике луке код Атине: Пиреј, Лаврио и Рафина.

Опслужују генерално једну одређену групу острва. Трајектне руте до североисточних Егејских острва и Додеканеза често се заустављају на једном од острва Киклада, тако да је могуће прећи на другу руту. У суштини не постоји неко опште правило.

Јонска острва и Споради немају трајектну везу са атинским лукама. Такође не постоје трајектне руте од острва у Егејском мору до острва у Јонском мору и Саронском заливу. Такође нема трајекта између Спорада (Скијатос, Скопелос, Алонисос, Скирос) и других група острва.

Имајте на уму да вероватно нећете пронаћи само једну трајектну руту која повезује сва острва Киклада јер је ова група острва подељена на 4 дела.

Ред вожње трајекта

Све веће трајектне компаније углавном објављују своје распореде на дужи рок. Објављивање реда вожње (пловидбе) за пролеће, лето и јесен углавном почиње око Нове године. Ови распореди најчешће трају до 31. октобра. Углавном постоје различити распореди за недељу дана пре и после грчког Ускрса. Од 1. новембра почиње зимска сезона за трајекте која обично траје до 31. марта.

Разлог за ове датуме је грчки закон о обалском бродарству. Компаније које желе да уведу нови трајект на неку линију или желе да додају нову линију у свој ред вожње су (теоретски) у обавези да то ураде годину дана унапред и могу да почну са новим трајектом или новом линијом тек након 31. марта. У летњем периоду трајекти су такође обавезни да имају више посаде у односу на зимски период.

Мање и локалне трајектне компаније обично објављују свој ред вожње касније, а понекад само неколико недеља или чак неколико дана раније.

Сајтови за претрагу линија и карата за трајект

Постоје веома корисне веб странице на којима можете претраживати и комбиновати све поласке и ред вожње и видети који све трајекти постоје између дестинација.

Главне 3 веб странице за претрагу трајектних линија у Грчкој су:

Ferryhopper.com
Gtp.gr
Ferries.gr

На ГТП-у можете пронаћи списак одлазака и долазака одређеног дана на одређено острво или из одређене луке. Или можете претраживати све трајекте између две дестинације током читавог месеца.

Ferryhopper приказује цену најјефтиније карте за сваки трајект између две дестинације сваког дана. Такође омогућава да видите индиректне линије ако није доступна директна линија.

Имајте на уму да ћете на овим веб страницама пронаћи трајектне линије само када компаније објаве своје редове вожње и/или их отворе за резервације.

Какве су цене карата за трајект у Грчкој?

Цене карата су фиксне цене за годину дана и не мењају се, осим у случају да неки нови државни порез ступи на снагу током године. Чак и тада, трајектне компаније га углавном не примењују, већ га одбијају од своје добити на свакој карти. Постоје различите категорије карата у зависности од типа пловила (брзи <-> стандардни трајект).

Цена путовања трајектом у Грчкој зависи од неколико фактора, као што су рута, врста трајекта, компанија коју користите и да ли имате возило или не. Генерално, што је путовање дуже, карта ће бити скупља. Такође карте за брзи трајект могу коштати двоструко више од оних за стандардни трајект.

Цене кратких трајектних линија могу бити 5 евра, док цене брзих трајеката (који су скупљи) могу бити и преко 100 евра за путника у зависности од трајектне руте. Ако путујете по Грчкој са децом, деца млађа од пет година путују бесплатно у већини компанија док су карте за децу од 5 до 10 година обично упола цене.

На брзим трајектима постоје углавном 3 класе, од економске до бизнис. На брзим трајектима (осим на неколико) не можете седети или боравити напољу.

На стандардним споријим трајектима постоји:

• најјефтинија Економска класа (такође звана Децк-Палуба)

• нумерисано авио-седиште (мало скупље од Економске класе)

• бизнис класа

• кабина (најскупља опција).

• Са Deck/Economy картом имате могућност приступа спољним палубама као и свим заједничким просторијама на броду.

• Нумерисана авио-седишта су распоређена у неколико различитих просторија, али их могу користити и путници са Економским картама – уколико су слободна.

• Бизнис класа је углавном одвојена просторија (салон) смештена на почетку трајекта са панорамским погледом, баром и услугом конобара, столовима са удобним фотељама или седиштима, и доступна је искључиво путницима са картом за бизнис класу.

• Такође путници који су резервисали кабину могу користити и бизнис класу.

Кабине

Кабине на бродовима и трајектима су подељене на “ОУТ” (спољне) и “ИН” (унутрашње) и по броју кревета.

„ОУТ“ кабине се налазе са стране трајекта и имају мали прозор. „ИН“ кабине су у средини брода тако да немају прозор. На пример, израз „2 Berth IN as 2 Berth“ означава унутрашњу кабину за 2 особе са 2 кревета. „3 Berth OUT as 2 Beth” значи да је кабина са стране трајекта, да има 3 кревета, али можете је резервисати за 2 особе. У том случају трећа особа неће користити ту кабину.
Када и како резервисати карте за трајект

Једно од најчешће постављаних питања је: „Да ли карту за трајект треба да резервишем унапред?“.

Углавном није обавезно да карте купите месецима или недељама унапред осим када резервишете приватне кабине за дуга путовања и ако путујете својим возилом. Имајте на уму да је могуће резервисати карте максимум 2-3 месеца раније и да цене карата не падају ако резервишете у последњем тренутку.

99% Грка који користе трајект никада не резервишу унапред. Међутим постоји неколико периода у години када би то морали да урадите:

• Четвртак и петак пред Ускрс
• Петак пред празник Света тројица – Духови (50 дана после Васкрса)
• Последњег викенда јула (од четвртка) и прве недеље августа
• Четвртак и петак пред 15. август
• Последње недеље у августу

Зашто? Зато што су то дани везани за важне верске празнике када грчки грађани имају слободне дане или продужене викенде и многи одлазе на острва или на света места.

Дакле, ако планирате да путујете око Ускрса или током главне сезоне путовања – јула и августа – обавезно резервишите карте за трајект унапред.

Један од главних датума путовања који треба избегавати за путовање трајектом је 1. мај. У многим земљама овај дан је познат као „Празник рада“, а у Грчкој је уобичајени „Дан штрајка“. Последњих 15 година на тај датум радници у Грчкој имају велики штрајк. Уколико резервишете трајект 1. маја, постоји велика шанса да ће вам трајект бити отказан. Трајекти за острво Тасос углавном саобраћају нормално током штрајка.

Постоји још неколико штрајкова у бродском саобраћају током целе године у Грчкој, али ово је онај на који можете да рачунате. Срећом, сви штрајкови су заказани унапред тако да се унапред зна њихов датум.

Карте за трајект за возила обично се брзо распродају за путовања викендом. Такође, имајте на уму да многи брзи трајекти немају могућност превоза аутомобила.

Где и како резервисати или купити карте за трајект

Уобичајени савет је да карте за трајект резервишете преко сајта компаније са којом ћете путовати. У случају било каквих незгода (штрајк, механички проблем, екстремно лоше време…), биће лакше комуницирати директно са компанијом него преко треће стране.

Иако у последњих неколико година многе компаније нуде е-карте и онлине чекирање, код неких компанија и даље ћете морати да купите или преузмете „папирну“ карту на киоску у луци. Ако карта купљена онлине нема бар код, мораћете да преузмете папирну карту у луци, а све што вам је потребно је потврда са референцом за резервацију коју ћете добити.

У Атини (Пиреј) киосци за преузимање карата за трајект налазе се са леве стране када улазите у подручје луке. Дођите око 45 минута пре поласка да бисте узели карте.

На Санторинију карте за трајект преузимате у туристичким агенцијама у Фири, а понекад у луци. У Ираклиону на Криту ћете покупити своје карте за трајект у луци, директно испред одлазећих трајеката. Не брините, у имејлу након куповине место преузимања карте ће вам бити јасно наведено.

Запамтите да не постоје карте за више дестинација. Када обилазите неколико острва, потребна вам је посебна карта за сваки део вашег путовања.
Укрцавање на трајект

Укрцавање почиње отприлике 1 сат пре поласка у лукама одакле трајект започиње своју руту. Уколико имате купљену карту можете доћи у луку 30 минута пре поласка међутим уколико имате аутомобил дођите бар сат времена раније.

У лукама у којима се трајект само успут зауставља и узима нове путнике, укрцавање може трајати између 10 и 20 минута.

Процедура није компликована: само станите у ред на одређеном месту у луци (код вашег брода) и када један од службеника брода да зелено светло, укрцајте се и покажите на увид своју карту за укрцавање. Са картама Deck/Economy , места нису нумерисана већ су по принципу „ко први дође, први заузима место“.

Немојте да вас изненади вика службеника који упућују власнике аутомобила како и где да паркирају возило на трајект. У лукама при укрцавању сви вичу, увек је бучно и то је уобичајена атмосфера у лукама.

Приликом укрцавања нема никакве потребе да вучете своје тешке кофере на трајект. На сваком трајекту постоји одређено место за пртљаг, на истом нивоу где се укрцавате на брод (нећете вући кофере по степеницама). Свака дестинација на линији трајекта обично има одређен део за кофере путника који иду на ту дестинацију. Чланови посаде ће вам увек показати где се налази део за кофере за ваше одредиште.

На неким трајектима овај простор за пртљаг је у затвореном простору, на другим не. Путницима није дозвољен улазак у овај део палубе за време путовања, али општи савет је да држите драгоцености у свом ручном пртљагу и понесете их са собом на путничку палубу.

Приликом искрцавања са брода само се придружите „контролисаном хаосу“ који почиње сваки пут када трајект пристаје.

Како да пронађете где је усидрен ваш трајект

У великим лукама, за проналазак вашег трајекта понекад вам може требати мало више времена. Име бродске компаније је на бродовима исписано великим словима на задњој и бочној страни, као и на вашој карти. Није неуобичајено да вам три лучка полицајца покажу три различита правца за ваш трајект. Зато оставите довољно времена у случају да не можете одмах да се снађете у луци. У мањим лукама, где постоји само један или два веза, то је много лакше, а и гужве су знатно мање.

Кашњења трајеката

Трајекти увек на време напуштају своју матичну луку. На пример, ако полазе из атинске луке Пиреј у 7 ујутро, онда ће и кренути у то време. Током дана, на следећа острва у рути стизаће све касније и касније у односу на време које је означено за долазак или полазак трајекта.

Не постоји начин да се тачно предвиди у које време ће трајекти стићи на острво, јер то варира у зависности од ветра, струја, броја путника који ће се укрцати или искрцати на свакој успутној станици (острву).

Проблеми (штрајк – екстремно лоше време – морска болест)

Као и у сваком транспортном сектору, и са бродовима увек може настати неки проблем. Било да се ради о штрајку, механичком проблему са трајектом, екстремно лошем времену или осећају морске болести коју неки путници могу имати.

Уопштено говорећи, штрајком су највише погођени трајекти који започињу своје путовање у једној од главних атинских лука (Пиреј, Рафина и Лаврио). Мањи међуострвски трајекти веома ретко штрајкују. Последњих неколико година, велике бродске компаније имају праксу да трајект на одређеној линији преноћи на једном од острва дуж те линије. На тај начин овај трајект може започети нормалну руту. Али ако оде у копнену луку, сигурно неће поново отићи одатле док се штрајк не заврши.

Лучке власти могу наредити да трајекти остану у луци када је (веома) лоше време. Углавном се то догађа када ветар достигне олујну јачину (изнад 10 Бофора). Неки од малих брзих трајеката ће остати у луци чак и када ветар има јачину од 8 Бофора. Капетан такође може одлучити да је улазак (вез) у луку сувише опасан ако је време изузетно лоше и да настави пловидбу ка другом острву. Ово је такође један од разлога што брзи трајекти плове само између априла и краја октобра.

За путнике који су склони морској болести: Покушајте да избегавате мале брзе трајекте и уместо тога путујте великим стандардним трајектима који су спорији. Што је трајект већи то је и вожња лакша. Чињеница да можете ходати или седети на отвореној палуби може доста помоћи уколико осећате мучнину. Гледајте у хоризонт, не у море. Запамтите да само неки од великих брзих трајеката имају (малу) отворену палубу. Можете и у некој од наших апотека питати фармацеута за таблету против мучнине. Ако заборавите на рецепцији брода добићете бесплатну таблету против мучнине.