Прочитај ми чланак

НЕМАЧКИ ЕКОНОМИСТА: Да ли је могућа забрана поседовања злата?

0

Злато представља високу сигурност имовине. Зато немачки приватни инвеститори много улажу у драгоцени метал. Али колико је вероватна забрана злата?

Потражња за златом расте у централним банкама широм света, али посебно у „економијама у развоју“, као што су Кина, Русија и Казахстан.

Роберт Витије, генерални директор „Солит групе“, примећује да централне банке доводе у питање властити производ: „непокривени папирни новац“.

С друге стране, потражња се повећавају и међу немачким инвеститорима. Витије наводи студију Универзитета Штајнбајс из априла 2019. године, која показује да је дошло до повећане потражње од 2010. године: у 2019. години потражња инвеститора била је за 220 тона већа од потражње немачких инвеститора у 2016. години. Све у свему, злато које држе немачки приватни инвеститори, двоструко је веће од немачке „Бундесбанке“.

Витије одговара на питање може ли се забранити поседовање злата.

Он не жели да искључи ову могућност и подсећа на два историјска примера:

Рузвелт је 1933. године забранио поседовање злата у САД. Према овој наредби, сви су имали обавезу да злато предају централној банци под претњом десетогодишње затворске казне.

Још једна забрана поседовања злата ступила је на снагу у Немачкој 1936. године. За непоштовање ове забране претила је смртна казна.

Међутим, Витије процењује да је вероватноћа забране мала.

„У прошлости је потражња злата приватних инвеститора била сасвим другачија него данас. Познато је да је чак и америчка иницијатива упркос запрећеној казни затвора или казни од 10.000 долара била економски неуспешна.

Али шта ако ипак дође до забране? Онда само помозите геополитичкој диверсификацији, каже Витије.

То значи да је најидеалније да се ваше злато налази и код куће и изван граница земље, на пример у Швајцарској или Канади, у земљама са либералнијим законима.

                        ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!