Прочитај ми чланак

Немачка затвара нуклеарне реакторе упркос енергетској кризи

0

Немачка ће у петак затворити три нуклеарне електране, иако се Европа суочава с једном од својих најгорих енергетских криза икад, следећи распоред Ангеле Меркел за поступно укидање атомске енергије.

С обзиром на то да су цене енергије већ у порасту и тензије веће него икад између Европе и кључног добављача плина Русије, затварање фабрика у Brokdorf-у, Grohnde-у и Gundremmingen-у могло би пооштрити притисак.

Овај потез ће преполовити преостали нуклеарни капацитет у Немачкој и смањити производњу енергије за око четири гигавата, што је еквивалентно снази ​​коју производи 1.000 ветрењача.

Протести због нуклеарне катастрофе у Фукушими 2011. године постакнуто одлуком бивше Немачке канцеларке Меркел да покрене план за напуштање нуклеарне енергије пре нешто више од 10 година.

Немачка планира потпуно укинути атомску енергију до краја 2022. године, када ће затворити своје посљедње три електране у Neckarwestheim-у, Essenbach-у и Emsland-у.

Али с обзиром да цене енергије расту у целој Европи, време када се планови остваре тешко може бити гори.

Референтна европска цијена гаса, холандски ТТФ, достигла је 187,78 еура по мегават/сату у децембру, 10 пута више него на почетку године, а цене електричне енергије такође расту.

Тај скок је подстакнут геополитичким тензијама с Русијом, која испоручује једну трећину европског гаса.

Западне земље оптужују Русију да ограничава испоруке гаса како би извршила притисак на Европу усред тензија око украјинског сукоба.

Москва такође жели да прогура контроверзни гасовод Северни ток 2, који би требало да испоручује још више руског гаса у Немачку.

Престанак нуклеарне енергије у Немачкој вероватно ће још више повисити цене, сматра Себастиан Херолд, професор енергетске политике на Универзитету примијењених наука у Darmstadt-у.

„Дугорочно гледано, надамо се да ће повећање обновљиве енергије избалансирати ствари, али то неће бити случај у кратком року“, рекао је он за АФП.

Све док Немачка заиста не буде могла повећати обновљиве изворе енергије, остаће зависна о фосилним горивима како би попунила празнину коју је оставио нуклеарни излаз.

“Ово ће учинити Немачку свеукупно више зависном о природном плину, барем краткорочно, а тиме и мало више о Русији”, рекао је Херолд.

Транзиција би такође могла потрајати дуже него што би Немачка желела, с напретком у области обновљивих извора енергије успорен посљедњих година због противљења пројектима енергетске инфраструктуре.

Очекује се да ће удио енергије произведене из обновљивих извора пасти 2021. по први пут од 1997. године, на 42 посто, у поређењу са 45,3 посто у 2020. години.

Осим што ће повећати цене, затварање нуклеарних електрана ће такође уклонити кључни извор енергије с ниским уделом угљеника у земљи која се већ бори да испуни амбициозне климатске циљеве.

Нова коалициона влада под водством социјалдемократа Олафа Сцхолза, жели да Немачка производи 80 посто своје електричне енергије из обновљивих извора до исте године.

Али Robert Habeck, ко-лидер странке Зелених и шеф новооснованог супер-министарства за економију и климу, признао је ове недеље да је Немачка већ на путу да пропусти своје климатске циљеве за 2022., а вероватно и за 2023. годину.

Друге земље ЕУ, укључујући Француску, настављају да потичу нуклеарну енергију и воде кампању за њено уврштавање на листу одрживих извора енергије ЕУ који испуњавају услове за улагања.

Чини се да чак и у Немачкој јавно мнијење према нуклеарној електрани омекшава.

У недавном истраживању YouGov за новине Welt am Sonntag, око 50 посто Немаца рекло је да се залаже за поништавање планираног гашења нуклеарне електране због недавног наглог раста цена енергије.

Monika Schnitzer, чланица немачког Већа економских експерата, рекла је за лист Rheinische Post да би имало смисла “економски и еколошки” одгодити гашење.

Али влада се држи Меркелиног плана, а Habeck је ове недеље бранио нуклеарно гашење.

Сваки политичар који позива на поновно увођење нуклеарне енергије “морао би такође рећи да бих волео да нуклеарни отпад буде у његовој изборној јединици”, рекао је. “Чим неко то каже, поново ћу размотрити питање.”