• Почетна
  • СВЕТ
  • Немачка постепено остаје без доминантног економског положаја у Европи
Прочитај ми чланак

Немачка постепено остаје без доминантног економског положаја у Европи

0

0,,15637048_303,00 (1)

НЕМАЧКА постепено остаје без свог доминантног положаја у Европи – оценио је директор Центра за европске политичке студије Даниел Грос.

Указао је да је немачки утицај на економију Европе 2008-ме изгледао безмало апсолутним, а да се сада поступно мсањује „са далекосежним последицама за целу ЕУ”.

Грос наглашава да је током 12 година – од последњих 20 – просечни темпо раста немачке економије био нижи него у три велике земље ев розоне: у Француској, Италији и Шпанији.

Додуше, немачки економски раст био је већ у пет година после избијања економске кризе. Међутим, ММФ је већ изашао са прогнозом да ће Немачка у нареднх пет година имати мањи раст него те три земље у просеку.

Чак и мањи од просечног раста у целој еврозони, укључујући и мање земље Централне и Источне Европе.

Грос истиче да Немачка још има неке економске предности, али да оне више нису убедљиве као што су биле и тако позитивне као што изгледају.

Немачка економија је достигла безмало пуну запосленост, а то у комбинацији са ниским стопама раста указује на проблем спорог повећања продуктивности рада.

Немачка такође има тренд даљег смањивања броја квалификованих радника. Становништво земље стари, а имигранти не располажу потребним квалификацијама и навикама.

Предност Немачке биле су и њене велике финансијске резерве које су одиграле кључну улогу при формирању Европске централне банке и фонда помоћи посрнулим економијама префиерије ЕУ. Међутим, сада када су камате на нули – те резерве не доносе нарочиту корист.

У суштини, сви очекују нову олују, а Немачка нема нове могућности да продемонстрира свој политички утицај – ни унутар ЕУ, ни изван ње.

Грос процењује да ћ глобални пословн циклус убрзати повратак Немачке у ред нормалних земаља, а утицај ће се све више измештати из Европе.

Он напомиње и да Берлин брине што Кина више не прави фабрике што је запошљавало немачку привреду) већ прелази на потрошњу.

Грос закључује: Сасвим је могуће да се крећемо ка мање „немачкој” економској политици у еврозони.

 

Fakti