Прочитај ми чланак

НЕ ИДЕ ИМ СВЕ ПО ПЛАНУ: Европљани све мање заинтересовани за вакцину

0

Све се не одвија према плану у највећем глобалном увођењу, вероватно најважније вакцине, јер неочекивани пораст алергијских реакција на вакцину Pfizer / BioNTech (а сада и Модерне ) могу се показати катастрофалним за широко прихваћену кампању вакцинисања, ако научници не установе потецијалног кривца за алергијске реакције.

Неповерење у вакцину све више расте код људи средњих година али чак и код оних старијих. Због тога последњих дана ударна вест у светским медијима је покушај уливања поверења грађанима да прихвате вакцину.

Европа је у недељу покренула велику акцију вакцинисања против ЦОВИД-19 како би покушала обуздати пандемију коронавируса, али све је више Европљана скептичних према брзини којом су вакцине тестиране и одобрене .

Иако је Европска унија осигурала уговоре с произвођачима лекова, укључујући Пфизер, Модерну и АстраЗенецу, за укупно више од две милијарде доза, за сада ништа не тече по плану.

Истраживања у Пољској, где неповерење у јавне институције дубоко расте, показују да мање од 40% људи планира вакцинисање. Још горе, према Реутерсу у недељу, пријавило се само пола медицинског особља у варшавској болници. А ако лекари не верују вакцини, може се претпоставити шта грађани мисле.

У парадоксалном покушају присиљавања грађана да се пријаве за вакцинисање – не слутећи да ће то имати управо супротан учинак – пољски премијер Mateusz Morawiecki позвао је у недјељу Пољаке да се пријаве за вакцину, рекавши да учинак имунитета стада зависи од њих.

Слична је ситуација и у Шпанији.

Ни у Шведској, где је поверење јавности у власти апсурдно и необјашњиво велико, не постоји универзално поверење у вакцину, с најмање једним од три који кажу да неће добити вакцину: „Ако би ми неко дао 10 милиона евра, ја то не бих прихватила ”, рекла је Лиса Ренберг (32) за Реутерс

У Француској је осујећен покушај протурања закона о рестрикцијама у јавном животу у случају да не примите вакцину па је председник Француске Емануел Макрон, суочен са великим притиском јавности поновио да вакцинација неће бити обавезна у Француској.

Француска има само 44% заинтересованих за вакцину. Иза Француске на претпоследњем месту Хрватска је 41% заинтересованих за вакцину, док је на последњем месту Србија 38%.

На врху лествице су Вијетнам, Индија и Кина, где готово и нема оних који се не би вакцинисали.

За сада, што више европских влада врши притисак на своје становништво да се имунизирају, то ће се мање људи пријавити, у то можемо бити 100% сигурни.