Прочитај ми чланак

„НАПРЕЖЕ“ СЕ СУПЕРВУЛКАН КОЈИ БИ могао да збрише САД

0

Најновија истраживања вулкана Јелоустоун у америчкој савезној држави Вајоминг показала су присуство истопљених стена на око 4,8 километара испод Земљине површине.

Срећом, ово откриће није алармантно.

Научници наводе да се вулкани услед притиска физички „истежу“, односно „напрежу“ и да, упркос томе што ова појава сама по себи није опасна, може током година да допринесе настанку важнијих промена.

Геолози Дејвид Менсин и Глен Матиоли наводе у студији објављеној у магазину „Yеллоwстоне Цалдера Цхроницлес“ да ово физичко напрезање утиче на мењање облика вулкана.

„Вулкани се напрежу баш као и људи. Отприлике као када на послу имате напоран дан, па се осећате растрзано. Узроци деформације вулкана могу да буду различити – промене у притиску који врши магма, мењање количине воде у оближњим језерима…“, наводе аутори.

Технологија се користи за детектовање промена у вулканском истезању мањих од ширине атома водоника, преноси Дејли мејл.

Притисак се мери помоћу ГПС технологије, у комбинацији са другим инструментима, укључујући осетљиве сензоре који мере нагиб и напрезање.

Промене не морају да буду драстичне да би их научници приметили. Менсин и Матиоли тако наводе да могу да буду мали као „десети део милионитог дела ширине људске власи“.

Ипак, ове промене врло су битне јер временом могу да доведу до значајних последица.

„Чак и најмања померања могу да доведу до највећих изненађења“, наводи се у извештају научника.

„Срећом, последња мерења указују на то да нема разлога за бригу“, закључили су Менсин и Матиоли.