Прочитај ми чланак

Највећи немачки произвођач оружја задовољно трља руке: „Хвала богу што вас имамо“

0

Шеф немачког произвођача оружја Rheinmetall-a је страствени ловац и у канцеларији држи мале моделе тенкова.

Због рата у Украјини нашао се у средишту пажње и постао важна карика у тектонском помаку у немачкој политици наоружавања.

У уторак је Армин Папергер подигао процену прихода Rheinmetall-a у овој години будући да би фирма требало да осигура лавовски део од 100 милијарди евра који канцелар Олаф Шолц планира да потроши на модернизацију Бундесвера, преноси Феникс магазин.

Рекордна вредност акција

У среду је канцелар Шолц ипак одлучио да у Украјину пошаље тенкове леопард које Rheinmetall производи у сарадњи с Krauss-Maffei Wegmannom. Након тога је његова деоница достигла рекордну вредност, а тржишна капитализација скочила на неких 10 милијарди евра.

Немачки устав забрањује испоруку оружја у ратне зоне, али Шолц је у говору у Бундестагу након уласка руских оружаних снага у Украјину крајем фебруара прошле године најавио заокрет у немачкој политици, шаљући Украјини помоћ, укључујући и оружје.

„Хвала Богу што Вас имамо“

Руска инвазија на Украјину побољшала је пословну перспективу Rheinmetall-a, али промена је пуно дубља, тврди Папергер.

„Некада су нас људи вређали и претили нам. Данас ми говоре и пишу: ‘Хвала Богу што Вас имамо’“, приповеда шеф Rheinmetall-a у разговору за недељник Штерн, објављеном ове недеље.

„Оружје може да направи страшне ствари, али страшне ствари могу да се догоде и ако га немате, као што управо имамо прилике да видимо у Украјини“, наглашава Папергер, инжењер који је у Rheinmetall дошао 1990. године.

Компанија је основана далеке 1889. године и производила је муницију за Немачко царство, а била је кључни добављач оружја за немачку војску и у Првом и у Другом светском рату, када је привремено национализована.

Порука за владу

Данас производи тенкове Леопард, оклопне транспортере Пума и Мардер и неколико врста муниције, али и аутомобилске делове и ветротурбине.

Украјини је Rheinmetall директно испоручио системе ПВО, муницију, војне камионе и пољску болницу, а могао би послати и 139 тенкова Леопард модела 1 и 2.

Њих 29 модела 2А4 могло би да стигне у Украјину већ у априлу или мају, додали су.

Шеф Rheinmetall-a има поруку и за владу у Берлину.

Војни буџет тежак 100 милијарди евра требало би у што краћем року да се претвори у конкретне наруџбине, наглашава.