Прочитај ми чланак

На истеку мандата: Обама помутио планове Трампа

0

Председник Обама је предузео бројне акције на своју руку уочи доласка на власт наредног председника Доналда Трампа.

Обамина одлука да санкционише руске дипломате због хаковања повезаног са изборима је последња у низу препрека на Трамповом путу.

Неколико дана пре него што су објављене санкције, Обамина администрација је дозволила Савету безбедности УН да осуди израелске активности – нешто што би могло да има значајан утицај на израелско-палестински конфликт.

Обама је такође трајно забранио ископавање нафте и гаса дуж великих бразди Атлантског и Северног океана, онемогућио развој 1,6 милиона ари западне земље и обрисао последње остатке регистрационог система који је служио муслиманским имигрантима.

Ови потези, као и Обамине тврдње да је могао да освоји и трећи мандат, досадиле су Трампу и његовим сарадницима, док одбројавају последње недеље прелазног периода.
Трамп је у среду ујутру напао Обаму.

„Дајем све од себе да пренебрегнем запаљиве изјаве председника Обаме и камене спотицања“, твитовао је Трамп. „Мислио сам да ће бити глатка транзиција – али НИЈЕ!“

Касније у току дана Трамп је причао телефоном са Обамом и спустио лопту, рекавши репортерима шест сати након првих коментара да транзиција иде „јако јако глатко“.

Ипак јасно је Трампу и његовом тиму да председник користи своју моћ на агресиван начин.

Нови званичник за медије Беле Куће, Sean Spicer, рекао је у четвртак да Обамине акције могу наудити његовом наследнику али је и похвалио председнички тим на помоћи у логистици током транзиције.

Није јасно колико би Обаминих одлука у последњем часу Трамп могао да промени након што преузме фотељу.

Покуша ли Трамп да скине санкције Русији наредне године, то би било окидач за борбу са Републиканцима, који су углавном хвалили освету, иако су критиковали Обамину спољну политику.

Званичник Paul Ryan назвао је санкције закаснелима, док је Mitch McConnel рекао да је „ово добар почетни корак, али закаснео“.

Виши административни званичници тврде да би напор да се повуку санкције био непрепоручљив зато што се оне примењују на руске обавештајне службе које раде против америчког националног интереса.

„Хипотетички, могли бисте повући санкције, али то не би имало никаквог смисла“, рекао је један званичник новинарима.

Акције против Русије укључиле су избацивање 35 званичника из Сједињених Држава и затварање два објекта за које се сумњало да их користи руска обавештајна служба.

Трамп је поновио да сумња у тврдње да се Русија умешала у изборе и рекао како би САД требало да се договори са земљом и тражи борбу против исламских терориста.

Ипак његов одговор на санкције је утишан. Док је позивао земљу да се покрене из контроверзи у тврдње, сугерисао је да би радо чуо обавештајце који кажу да је Русија напала САД.

„Време је да земља пређе на веће и боље ствари. У интересу земље и њених великих људи, ја ћу се срести са директорима обавештајних служби следеће недеље како бих добио чињенице о овој ситуацији.“

Глас у Уједињеним нацијама о израелским насеобинама је још један скорашњи потез Обаме који компликује Трампове политичке циљеве.

Трамп је позвао на раскидање са бившом администрацијом око израелских насеобина и пребацивање америчке амбасаде у Јерусалим. Ови потези би проближили САД израелском премијеру Бенџамину Нетанјахуу.

Али чак и ако Трамп настави са променом америчке политике према Израелу, мало је вероватно да ће моћи да врати резолуцију која оптужује Израел.

Како би то урадио морао би да убеди девет чланица Савета безбедности – од тога четири са ветом Кину, Француску, Русију и Британију – да поцепају резолуцију.

Резолуција је прошла са 14-0, са уздржаним САД.

Иако резолуција нема директан, практични ефекат на тренутно насељавање, могла би да отежа преговоре Израела и Палестине у будућности.

Палестинци би могли да је користе као превагу у преговорима о размени земље и коначном статусу светих места у источном Јерусалиму, које резолуција третира окупираном палестинском територијом.

Поништавање Обаминих одлука – последње о заштити великих области на западу те земље – може се показати тешким и захтевним. Ниједан председник није променио потезе претходника

Растурање регистрационог система националне безбедности, Обама би могао да успори Трампове напоре да направи регистар Муслимана у САД. Систем је могао да служи као основа новом Трамповом програму.

Али Трамп је сигнализирао да планира да настави са контроверзним антитерористичким напорима, укључујући забрану имиграције из земаља које су повезане са исламским екстремизмом.

„Ви знате моје планове и доказало се да сам био 100 посто у праву“, рекао је Трамп прошле недеље као одговор на нападе у Европи.