Прочитај ми чланак

На хиљаде лешева у Дерни: Страх од ширења колере, подземне воде већ загађене

0

За само два сата, један од мојих колега је избројао преко 200 тела на плажи у близини Дерне, рекао је форензичар на терену

Спасиоци становници либијског града Дерна суочавају се са хиљадама лешева који су се насукали или се налазе испод рушевинама након разорне поплаве.

„Тела су на улицама, бивају избачена на обалу а закопана су и испод срушених зграда. За само два сата, један од мојих колега је избројао преко 200 тела на плажи у близини Дерне“, рекао је менаџер форензичког одељења Међународног комитета Црвеног крста (МКЦК) за Африку на брифингу у Женеви, преноси Ројтерс.

Министар здравља у влади Либије у Триполију Ибрахим ел Араби рекао је за британску агенцију да је сигуран да су подземне воде већ загађене водом помешаном са лешевима, мртвим животињама, отпадом и хемијским супстанцама.

„Позивамо људе да не прилазе бунарима у Дерни“, рекао је он.

Шеф болнице Вахда у Дерни, Мухамед ел Кабиси рекао је да постоји бојазан да ће се болести које се преносе водом проширити, али да до сада до сада колера није забележена.

Светска здравствена организација, Међународни комитет Црвеног крста и Међународна федерација друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца позвале су власти у Либији да престану да сахрањују жртве поплава у масовне гробнице, поручивши да би оне могле представљати здравствени ризик ако се налазе у близини воде, али и да нанесу дуготрајан душевни бол породицама преминулих.

Здравствена агенција Уједињених нација позвала је на боље опхођење према преминулима.

Либијски Црвени полумесец објавио је да се број мртвих у поплавама у том медитеранском граду попео на 11.300, док је градоначелник Дерне Абдулменам Ал-Гаити изјавио да би коначан број жртава могао да буде 20.000.