Прочитај ми чланак

На фронт стиже најновије руско оружје

0

Руски оружани гигант Ростец саопштио је да је завршен развој противваздушног ракетног комплекса за ваздушно-десантне јединице.

Најновији систем се зове Птитселов, на српском „птичар“.

Птичар ће моћи да буде спуштен из авиона уз помоћ падобрана. Ростец тврди да је овај противваздушни комплекс изграђен на шасији амфибијског јуришног возила БМД-4М.

Рођење и развој БМД-4М пратиле су несугласице око могућности ове борбене машине унутар руске војске. Заменик министра одбране Русије је 2012. године рекао да БМД-4М не испуњава захтеве руске војске. Касније су, међутим, Ваздушно-десантне снаге одговориле да ова машина у потпуности испуњава њихове захтеве.

2016. године БМД-4М је званично ушао у службу Ваздушно-десантних снага Русије. Птичар је заправо додатак за БМД-4М. тј. уместо стандардног торња, на његово место је постављен овај противваздушни систем.

ПВО Птичар је дизајниран за сузбијање ваздушних циљева на малом домету. Шасију покреће мотор од 450 КС. Шасија је блиндирана.

Комплекс наоружања се може даљински контролисати. Изграђен је на основу платформе за даљинско оружје Сосна. Платформа има оптичко-електронску јединицу и два лансера за контејнере са ракетама.

Према изворима у руским медијима, Птичар може да изводи хоризонтално кружно гађање. Истовремено, оптика, као и оружни комплекс, могу се кретати и у вертикалној равни.

У борбени модул система може се сместити 12 пројектила. Ракете су типа 9М340 Сосна-Р. 9М340 Сосна-Р је ракета калибра 130 мм чија је тежина у распону од 30-31 кг. Оперативни домет ракете је 10 км.

Међутим, ракета може да погоди и циљеве на висини, са оперативном висином удара до 5 км. Ова ракета достиже максималну брзину лета до 900 м/с. Бојева глава је фрагментирана.

Борбеним модулом или самим противваздушним системом Птичар управља оператер-тобџија. Оператер-тобџија се налази у слетном возилу БМД-4М. Унутар конзоле, оператер-тобџија може да усмери испаљени пројектил, јер има камеру на предњој страни која директно преноси видео сигнал оператеру-стрелцу.

Максимални домет откривања и праћења великих објеката је 30 км. Предвиђен је за рад у аутоматском и полуаутоматском режиму.