Прочитај ми чланак

МОРСКА ОЛУЈА ОД КОЈЕ ЗАПАД СТРЕПИ: Најмоћнији бродови руске флоте

0

У Русији се 30. октобра обележава Дан оснивања војно-поморске флоте. Тога дана 1696. Бојарска дума је, према извештају Петра Првог, донела одлуку да „буду морски бродови“.

7

У Русији се 30. октобра обележава Дан оснивања војно-поморске флоте. Тога дана 1696. Бојарска дума је, према извештају Петра Првог, донела одлуку да „буду морски бродови“.

Данас руска флота има више од 200 ратних бродова. Представљамо најбоље од најбољих.

8

Тешка нуклеарна ракетна крстарица „Петар Велики“ током проласка кроз Ла Манш

„Петар Велики“

Крстарица „Петар Велики“ је адмиралски брод Северне флоте руске морнарице и највећи на свету нуклеарни ударни ратни брод. Његова основна намена је напад авионских група на непријатељске носаче авиона, уништавање површинских и приобалних циљева и обезбеђивање свеобухватне противваздушне и противподморничке одбране.

Носач авиона „Адмирал Кузњецов“

Тешка крстарица носач авиона „Адмирал флоте Совјетског Савеза Кузњецов“ намењена је за нападе на велике надводне циљеве и заштиту морских формација од напада могућег противника.

9

„Адмирал Кузњецов“

Носач је конструисан за базирање и одржавање 28 авиона и 24 хеликоптера. Функције „Адмирала Кузњецова“ омогућавају да се користи као контролни брод Средоземне ескадриле руске морнарице.

Ракетна крстарица „Москва“ Ракетна крстарица „Москва“ је адмиралски брод Црноморске флоте Русије и њен једини брод првог ранга.

0

Адмиралски брод Црноморске флоте ракетна крстарица „Москва“

Намењен је за напад на велике бродове противника, пре свега носаче авиона, обезбеђује борбену подршку бродским противбродним групама. Осим тога, брод може да извршава противваздушну одбрану удаљених формација и ватрену подршку приликом десанта.

q

Адмиралски брод Пацифичке флоте ракетна крстарица „Варјаг“

Крстарица „Варјаг“

Адмиралски брод Пацифичке флоте ракетна крстарица „Варјаг“ је „близанац“ крстарице „Москва“. Израђен је по истом пројекту и има исто наоружање. Брод развија максималну брзину од 60 км/ч и може да буде у аутономној пловидби 30 дана.

Разарач „Настојчиви“

Разарач „Настојчиви“ или „Разарач савремене класе“ како га зову у НАТО-у, адмиралски је брод Балтичке флоте.

w

Разарач „Настојчиви“

Неки од оперативно-тактичких задатака разарача су потискивање копнених мета, противваздушна и противбродна одбрана и борба против десантних снага непријатеља.

e

Фрегата „Татарстан“

Ракетни брод „Татарстан“

Фрегата „Татарстан“ је адмиралски брод Каспијске флотиле. Мала видљивост брода омогућава се на рачун додатне конструкције која је направљена од легура алуминијума и магнезијума. Главна намена „Татарстана“ је потрага за подводним, надводним и ваздушним циљевима и борба против њих, патрола, обезбеђивање пратње, као и заштита морске економске зоне.

„Сообразитељни“

Корвета „Сообразитељни“, која се налази у саставу Балтичке флоте, добила је 2012. године почасни назив „гардијска“.

t

Корвета „Саобразитељни“ током пробе параде за Дан војно-поморске флоте у Санкт Петербургу

Брод је намењен дејствима у блиској морској зони, борби против бродова и подморница, као и артиљеријској подршци десантног напада.