Прочитај ми чланак

Макрон позвао на “ПОТПУНУ” изолацију ИРАНА

0

Еммануел Макрон је позвао на јачање међународних санкција Ирану након његовог напада на Израел током викенда.

Француски лидер је рекао: „Неопходно је изоловати Иран и појачати санкције“

Он је такође додао да је Француска помогла пресретање иранских пројектила на захтев Јордана.

Техеран је у суботу извео масиван ваздушни напад на територију Израела као одговор на бомбардовање иранске амбасаде у Дамаску раније овог месеца. Израел није ни потврдио ни негирао своју улогу у бомбардовању, али је његову одговорност касније имплицирао министар одбране Јоав Галан.

У интервјуу за радио БФМТВ и РМЦ, Макрон је осудио одговор Ирана, назвавши га „несразмерним“.

„Уместо да гађа израелске интересе ван Израела, [Техеран] је кренуо на Израел на његовом тлу и напао са свог тла, што је био први пут“, рекао је он, напомињући да су ваздушни напади изазвали „дубоки прекид“ у већ затегнутим односима између две блискоисточне државе, отварајући пут даљим „опасним реакцијама“ на обе стране.

Макрон је рекао да ће међународна заједница “учинити све да избегне ескалацију” сукоба и позвао Израел да не узвраћа војним средствима. Уместо тога, рекао је да би фокус требало да буде на „изолацији“ Ирана и позвао на додатне санкције Техерану, укључујући „јачање притиска на његове нуклеарне активности“, за које верује да би помогле „проналажењу пута ка миру у региону“.

Иран је оправдао напад у суботу позивајући се на своје право на самоодбрану према члану 51 Повеље УН. Такође је обећао да неће предузимати даље акције, осим ако Израел поново не нападне, али је упозорио да ће војни одговор изазвати још већу ескалацију. Израел је Иран назвао „највећом претњом“ регионалном и светском миру и позвао на „болне санкције“ Техерану, укључујући његову нуклеарну индустрију.

Иран је деценијама био предмет разних међународних санкција због страха на Западу да је његов програм нуклеарног обогаћивања имао за циљ производњу нуклеарне бомбе. Санкције су донекле ублажене 2015. године када је Техеран пристао на нека ограничења програма у оквиру Иранског нуклеарног споразума, званично познатог као Заједнички свеобухватни план акције (ЈЦПОА), између Ирана, САД, УК, Француске, Немачке, Русије, Кине , и ЕУ