Прочитај ми чланак

Ко није вакцинисан не може да се врати на посао!?

0

Темпо вакцинације у Израелу допустио је тој земљи да се у великој мери врати животу пре пандемије. Барови, хотели, клубови поново раде, као и други послови.

Вакцинисано је више од 80 одсто одраслог становништва, а број оболелих и умрлих је нагло опао.

Пошто је добар део прошле године провео у кући, шминкер из Тел Авива Артјом Каванацки спреман је да се врати на посао.

Али, послодавац га не жели назад јер није вакцинисан против коронавируса.

„Није ме ангажовао јер нисам вакцинисан. То је дискриминација и није у реду“.

Иако пример Изреала показује како се може живети после масовне имунизације, указује и на будуће проблеме – послодавци и школе се размишљају шта да раде са људима који неће да се вакцинишу, што улази у домен јавног здравља и приватних права. Један такав случај већ је на суду.

Авиокомпаније такође разматрају да услов за путовање буде потврда о вакцинацији и негативан тест.

Такође, набавка вакцина и вакцинисање продубљују и класне поделе, па је тако већина Палестинаца који живе на Западној обали и раде у Израелу успела да добије вакцину, док имунизација у Гази заостаје.

До сада се Израел ослањао на различите подстицаје становништву да прими вакцину. Уведена је и „зелена пропусница“ за комплетно вакцинисане, па они могу да иду на концерте, у ресторане, теретане, да путују на туристичка одредишта попут Египта, Кипра, Грчке.

Систем је добро функционисао у домену забаве и угоститељства, али сада се помера и у друге области где теже може да ради. На пример, здравствени радници су предложили да се запосленима који нису примили вакцину и нису тестирани негативно на Ковид 19, забрани да долазе у школе, старачке домове и друга ризична радна места.

Здравствени систем Израела такође прописује обавезу за све здравствене раднике да приме вакцину. Ако то неће, биће пребачени на послове који не захтевају контакт са пацијентима високог ризика.

Групе за људска права су изразиле забринутост да такви прописи могу угрозити лична примања радника.

Универзитет у Тел Авиву је за сада донео решење према којем вакцинисани могу да држе или похађају наставу уживо, а невакцинисани онлајн.

Стотине хиљада људи у Израелу и даље није примило вакцину, неки се противе вакцинама генерално, док други сумњају у њену ефикасност јер је брзо развијена. САД, УН и ЕУ су саопштиле да су вакцине ауторизоване у Израелу безбедне за употребу.

Шминкер Кавнацки противи се вакцинама и модерној медицини и не жели да се „боде било каквим иглама“. И није једини. Око 15 хиљада чланова јеврејске антиваксерске групе на Фејсбуку критикују оно што сматрају присиљеном имунизацијом.

Арјех Авни, заговорник антиваксерског политичког покрета Рапех, на прошлим изборима добио је 17 хиљада гласова, што није довољно да се уђе у Кнесет, али указује на потребу за променом политике.

Министар здравља каже да су њихове надлежности ограничене и да не могу да натерају људе да се вакцинишу.

Асоцијација за људска права у Израелу саопштава да дугорочна употреба „зелених пропусница“ поставља питање угрожавања грађанских права и позива владу да донесе закон о томе.

„Ако то буде политика која укида право на запошљавање и право да свако одлучи шта ће да ради са својим телом ако хоће да се запосли, онда то мора да прође јавну дискусију“, каже Маја Фрид из те организације.

Дебата се већ води пред неким судовома.

Суд у Тел Авиву је у марту пресудио да васпитачица која неће да се вакцинише, нити тестира, може да се врати на посао у вртић. Очекује се жалба на ту одлуку.

Председник Удружења за јавно здравље Надав Давидовић каже да људи имају обавезу да се вакцинишу, посебно што вакцина спречава теже клиничке слике, али и ширење вируса.

„Вакцинација је чин солидарности, не само индивидуални избор“.

Ипак, каже да се противи присилној вакцинацији или отпуштању људи који нису вакцинисани. Заговнорник је другог приступа који подразумева едукацију и убеђивање. Онима који буду одбијали, могу се понудити други послови, да раде од куће или да се често тестирају.

Давидовић је бивши војни епидемиолог и каже да 90 одсто војника није хтело да се вакцинише на почетку, али да су промеили мишљење када су им стручњаци објаснили бенефите вакцинације.

„Већина људи је неодлучна, али генерално, нису против вакцина. Зато мислим да је приморавање лоша идеја“.