Прочитај ми чланак

Ко је Обамин најбољи друг

0
© AP Photo/ Carolyn Kaster

© AP Photo/ Carolyn Kaster

У последњој ТВ дебати пред прве партијске изборе, два најснажнија председничка кандидата из Демократске странке дала су све од себе да се прикажу као велики пријатељи и подржаваоци човека кога би да наследе.

Хилари Клинтон и Берни Сендерс искористили су ТВ сучељавање у недељу увече да једно друго не штедећи нападну, али и да истакну колико поштују личност и дело Барака Обаме. У томе је предњачила бивша државна секретарка која је желела да привуче гласове Афроамериканаца, али и других Обаминих гласача који прелазе на Сендерсову страну.

Ово је прва дебата током које су се сенатор из Вермонта и некадашња прва дама жестоко расправљали, преноси Си-Ен-Ен. Током ранијих сусрета, њихови вербални мачеви били су пре окренути ка републиканцима него ка противницима из сопствених редова. Фронт је, међутим, отворен након што се почетком ове године показало да сенаторова популарност расте у првим државама у којима се следећег месеца гласа – Ајови и Њу Хемпширу.

Клинтонова је оптужила сенатора да је подржавао индустрију наоружања, што би требало да је јерес за сваког демократу, као и да предлозима о новој реформи здравственог осигурања подрива „Обамакер”. Упозорила је да Сендерсови планови само иду наруку републиканцима као и да не треба поново кретати од нуле када је Конгрес једном већ усвојио закон који је, према Клинтоновој, покрио 19 милиона људи, мада рачуница „Њујорк тајмса” указује да је тај број око 17 милиона. Био је то још један њен покушај да прикаже конкурента као ексцентричног левичара који није подржао чак ни Обамине врло либералне програме. Сенатор је одговорио подсећајући да је и после „Обамакера” 29 милиона људи остало без права на лечење, као и да је његов план бољи од Обаминог јер ће осигурати све грађане САД. Истакао је да му је шеф Беле куће пријатељ и да су заједно радили на поменутим побољшањима у здравству.

Кандидати се досад нису превише отимали за Обамино наслеђе. Овај пут је то било посебно важно јер се дебата одржавала у Јужној Каролини, држави у којој председник ужива велику подршку, посебно међу тамошњом црном заједницом, на чије гласове рачуна и Клинтонова. Победа у држави у којој је бели супремациониста летос у цркви побио деветоро црних парохијана могла би да некадашњој сенаторки врати самопоуздање ако буде поражена на биралиштима у Ајови и Њу Хемпширу.

Према најсвежијем испитивању јавног мњења које су урадили Ен-Би-Си и „Волстрит џорнал”, у целој земљи је подржава 59 одсто гласача. Сендерс је прати са 34 одсто. Међутим, сенатор води у Њу Хемпширу и са само четири одсто заостаје за њом у Ајови, јавља информативни сајт „Вокс”. Све је лакше замислити сценарио у ком он побеђује у обе ове државе иако је она од почетка кампање важила за јасног фаворита. Аналитичари и корисници друштвених мрежа сматрају да је сенатор однео победу током дебате, мада јој је знатан број великих медија наклоњен и не сматра да је изгубила битку на бини.

Више јој се верује када је реч о националној безбедности и спољној политици, мада сенатор стално подсећа на њене катастрофалне одлуке као што је било гласање за инвазију на  Ирак. Иако је критиковала Обаму због недовољно акције у Сирији, прексиноћ је похвалила његов учинак на Блиском истоку додајући да њен тим има план за крај рата у Сирији и уништење Исламске државе. Њен страначки ривал је на то одговорио да је опасно слати Американце у „сиријско живо блато”.

Сендерсов најјачи терен је његово доследно инсистирање на питањима неједнакости и утицаја Волстрита на политичаре. Поновио је да од банака, које су допринеле кризи 2008. и које су криве за пораст неједнакости, никада није добио ниједан долар, док је она зарадила милионе држећи говоре пред запосленима у финансијској индустрији. Амерички медији истичу да је тачно да Волстрит не донира новац за Сендерсову кампању, док Ситигруп, Голдман Сакс, Морган Стенли и Џеј Пи Морган подржавају кампање Клинтонове од почетка њене политичке каријере.

Сендерс је одбио да полемише о сексуалним аферама Била Клинтона, али је на инсистирање водитеља ипак врло кратко морао да примети да је понашање бившег шефа државе било „за осуду”. На питање да ли би примала званичне или незваничне савете свог супруга, узданица демократа је казала да би саветовање „почело за кухињским столом, па бисмо видели где би нас то одвело”, што би можда могло да значи и неку формалну функција за некадашњег шефа Беле куће.