• Почетна
  • СВЕТ
  • Кинески председник позвао Кину да пређе на једнопартијски капитализам
Прочитај ми чланак

Кинески председник позвао Кину да пређе на једнопартијски капитализам

0

Данас је у Пекингу почео 18. конгрес Комунистичке партије Кине на коме ће Сји Ђинпинг (59) преузети кормило партије, а почетком идуће године стати и начело најмногољудније државе света.
Садашњи председник Кине Ху Ђинтао позвао је данас на формирање новог модела привредног раста у тој земљи, заснованог на већој домаћој тражњи и приватним предузећима, да би се осигурало дугорочно здравље друге по величини светске економије.

Председник Кине Ху Ђинтао позвао је на формирање новог модела привредног раста

У говору на отварању конгреса Комунистичке партије у време спорог привредног раста, Ху је навео да Кина мора да измени економски модел заснован на извозу и инвестицијама, који се сматра неодрживим, пренела је агенција АФП.

– Као одговор на промене како на домаћем, тако и на међународним тржиштима, треба да убрзамо креирање новог модела раста и осигурамо да развој буде заснован на побољшаном квалитету и учинковитости – навео је он.

Комунистички лидери, међу којима је и премијер Вен Дјабао, који треба да одступе са власти у марту у оквиру транзиције лидерства, већ дуго позивају на ребаланс економије и подстицање домаће потрошње.

У Пекингу почео 18. конгрес Комунистичке партије Кине на коме ће Сји Ђинпинг (у средни) преузети кормило партије

Заговарачи новог модела наводе да би он помогао у смањењу огромних трговинских суфицита Кине, који већ годинама изазивају бес запада. Међутим, кинеска економија и даље је веома зависна од извоза, а због проблема на западним тржиштима, Кина је у последњем кварталу забележила најспорији раст (7,4 одсто) од глобалне финансијске кризе из 2009.

Ху је поручио да Пекинг мора „безрезервно охрабрити, подржати и усмерити развој приватног сектора“ и осигурати да сва предузећа уживају „равноправне услове“, без обзира на то ко су им власници.

Председник је такође рекао да Кина има за циљ да „удвостручи бруто домаћи прозивод (БДП) и приходе по глави становника из 2010.“ до 2020, што значи да би просечан годишњи БДП требало да напредује за око седам одсто у датом периоду. Овогодишњи циљ Пекинга је раст од 7,5 одсто.

Просечан привредни раст у деценији до 2010. кретао се изнад десет одсто, подстакнут јефтином радном снагом, извозом и великим инвестицијама, међутим, постојећи економски модел почео је да посустаје због притиска да се плате повећају, као и због пада иностране тражње због глобалног успоравања.

Убрзан економски раст откако је Кина пригрлила капиталистичке реформе пре три деценије извукао је стотине милиона људи из сиромаштва, али је такође донео проблеме као што су еколошка деградација и ширење јаза између богатих и сиромасних, због чега су покренути бројни протести.

 

(Блиц)