Прочитај ми чланак

КИНА НУДИ ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Кренимо заједно на Америку!

0

Кина све више притиска Европску унију да издају заједничко обавештење против трговинске политике америчког председника на самиту на којем треба да се састану касније овог месеца, и наводно је спремна да отвори своје тржиште европским инвестицијама, тврде европски званичници.

Како преноси „Бизнис инсајдер“ на састанцима у Бриселу, Берлину и Пекингу, виши кинески званичници, међу којима су и заменик премијера Лиу Хе и шеф дипломатије Ванг Ји, предложили су алијансу између две економске силе.

Један предлог је био да Кина и Европска унија након Сино-европског самита у Пекингу 16. и 17. јула покрену заједничку акцију против Сједињених Држава у Светској трговинској организацији (СТО).

Међутим, Европска унија, највец́и трговински блок у свету, одбацила је идеју о савезу са Пекингом против Вашингтона, петорица званичника и дипломата ЕУ рекли су Ројтерсу.

Уместо тога, очекује се да ц́е се на самиту само потврдити посвец́еност обе стране мултилатералном систему трговања и обец́ати да ц́е бити основана радна група за модернизацију СТО, навели су званичници ЕУ.

Заменик премијера Лиу Хе је приватно рекао да је Кина спремна да први пут покаже које секторе може да отвори за европске инвестиције на годишњем самиту, на којем се могу очекивати присуства председника Сија Ђинпинга, кинеског премијера Лија Кећијанга и високих званичника ЕУ.

Кинески државни медији промовишу причу да је ЕУ на кинеској страни, што, како кажу неименовани европски званичници, ЕУ ставља у деликатну позицију. Новинска агенција Синхуа је саопштила да Кина и Европа треба да се одупру Трампу „са руком у руци“.

Протекла два самита, у 2016. и 2017. години, окончана су без заједничких саопштења због неслагања око Јужног кинеског мора и трговине.

– Кина жели да Европска унија стане са Пекингом против Вашингтона, да заузме страну. Нец́емо то учинити и ми смо им то рекли – рекао је један европски дипломата.

Брисел ипак стрепи и од Пекинга

Упркос Трамповим тарифама на извоз европских метала и претњама да ће да удари на аутомобилску индустрију ЕУ, Брисел дели забринутост Вашингтона у вези са затвореним тржиштима у Кини и западне владе сматрају да Пекинг манипулише трговином у намери да доминира светским тржиштима.

– Слажемо се са готово свим жалбама које САД имају против Кине, само се не слажемо са начином на који се САД са тим носе – рекао је други дипломата.

Потез Кине показује да је она веома забринута због трговинског рата са Вашингтоном, али и чињеницу да жели да искористи сукоб САД-ЕУ.

– Трамп је поделио Запад, а Кина покушава да искористи то. Њој никад није било лагодно са Западом као једним блоком – рекао је европски званичник који се бави односима ЕУ и Кине.

Други званичник је рекао да је сукоб Трампа и његових савезника на недавном самиту Г7 практично био поклон за Пекинг јер показује како европски лидери губе дуготрајног савезника, макар у трговинској политици.

Поједине европске дипломате су рекле да су још прошле године осетиле тежњу Кине да нађе државе које су спремне да заједно са њом устану против Трампове „Америка на првом месту“ политике.

Рестрикције страним улагањима

Недавни извештаји показују да су у Кини рестрикције страним улагањима и даље изузетно велике. Многа велика улагања и преузимања кинеских компанија у ЕУ не би била могућа за европске компаније у Кини. Кина је обећала да ће отворити своја тржишта, али европски званичници мисле да ту неће бити значајних промена.

Они су рекли да кинеска одлука у мају да смањи тарифе на увезене аутомобиле, прави малу разлику, с обиром на то да су такви увози само мали део целокупног тржишта у Кини. А кад се узме у обзир да Кина планира да се све више окреће ка електричним возилима, све бенефиције које би понудиле традиционалним аутокомпанијама у Европи би биле минијатурне.

Међутим, кинеска понуда уочи самита да отвори тржиште одражава забринутост Пекинга да ће морати да се суочи са јачим контролама у ЕУ. Европска унија жели да усвоји закон којим ће се омогућити оштрија контрола страних инвестиција.