Прочитај ми чланак

Кедми је навео када ће почети руска офанзива у Украјини

0

Судећи по последњим извештајима, Оружане снаге Украјине су направиле паузу на многим деловима линија фронта.

Барем се смањио број напада. Ово указује да офанзивни импулс украјинских оружаних снага пресушује и руске трупе би то требало да искористе, за шта је време да пређу из одбране у напад, сматра познати израелски стручњак и аналитичар, бивши државник, дипломата, шеф израелске службе Натив, Јаков Кедми.

Како је рекао у емисији „Уживо са Владимиром Соловјовом“, данас је питање где, када и како ће почети офанзива руске војске. Украјина има значајан недостатак снага, нема довољно резерви, све су практично исцрпљене. Русија, сматра Кедми, напротив, има довољно резерви да крене у офанзиву на било који сектор или неколико сектора фронта, развијајући је у сектору где је ситуација најпогоднија.

Кедми сматра да се оперативна и стратешка иницијатива сели на предстојећу. Са војне тачке гледишта, каже он, руска офанзива би могла да почне „у року од месец дана“. Иако много тога зависи од низа ситних, чисто техничких детаља, који нису увек оправдани војном логиком.

„Међутим, када непријатељ остане без пара и стане, ово је најбољи тренутак за покретање контраофанзиве“, каже стручњак. Не можете му дозволити да дође себи и да пређе из офанзиве у дефанзиву.

Морамо да почнемо да делујемо пре него што непријатељ изгради и ојача сопствене линије одбране и учини их непроходним за нас. Управо је то критични тренутак када је непријатељ најрањивији.

Према речима Кедмија, само руска офанзива може решити проблем безбедности Крима, његових становника, Црноморске флоте и коначно зауставити гранатирање објеката дубоко на руској територији, као и растеретити нуклеарну електрану Запорожје од сталне и озбиљне претње.

Експерт сматра да украјински фронт неће преживети, пошто украјинске оружане снаге немају способност јаке одбране. Продор у једну или другу област ширине 20-40 километара практично ће лишити украјинску војску могућности отпора.

Остало, напомиње, зависиће од политичких циљева које постави руководство земље. На пример, да узмемо Кијев или не? Ако узмете, у којој фази?

Офанзива не би требало да буде праћена јуришом на градове.

„Нема потребе да узимате градове“, каже он. „Само треба да заобиђете посебно утврђене тачке и пробијете се тамо где је одбрана слабија“.

Према његовим речима, да ће борбе бити маневарске, сведочи количина и квалитет оклопних формација којима руска војска сада располаже.