Прочитај ми чланак

Катастрофа за катастрофом у Аустралији, стиже нова пошаст

0

Аустралија се ове године већ суочила са екстремним пожарима, поплавама и градом. Стручњаци сада упозоравају на нову опасност - смртоносне паукове.

Катастрофа која је задесила Аустралију последњих месеци створила је „савршене услове“ у којима би овај зглавкар могао да се размножи.

Влажни шумски предели источне Аустралије постају природно окружење за неколико врста паукова познатих по свом врло токсичном и брзоделујућем отрову. Међу њима је и сиднејски левак-паук или сиднејски дупљар (Атраx робустус).

Због потенцијалне опасности, огласио се и аустралијски парк гмизаваца, са седиштем у Сомерсбију, у савезној држави Нови Јужни Велс, одакле поручују да се присуство и активност ових паукова последњих дана повец́ала.

Сиднејски левак-паук или сиднејски дупљар (Atrax robustus) је можда најопаснији паук на свету. Агресивност и његова способност стварања ужаса у бројним случајевима довели су до смрти. Иако ће велика већина паука покушати да избегне суочавање, ова врста ће напасти и покушати да угризе, без обзира на то ко прети. Паук често грчевито напада жртву, понављајући угризе, како би се осигурао да је убризгао пуну дозу отрова.

„Због недавне кише и топлих дана које проживљавамо, смртоносни пауци ће почети да се крећу свуда. Они су једни од најопаснијих паукова на планети и према овом проблему морамо поступати веома озбиљно“, изјавио је портпарол парка Данијел Рамсеј у видео-снимку објављеном на Фејсбуку.

Сиднејски левак-паук је нормално активан током лета, али „сезона паука“ је овог пута нешто каснила, јер је време последњих месеци било врло суво.

Како пише ЦНН, стижу упозорења да је њихов отров прилично токсичан и да постоји опасност од смртног исхода уколико дође до контакта са овом опасном животињом.

Низ катастрофа

Аустралију су погодили најгори пожари у последњим деценијама, при чему су велике поплаве које су уследиле опустошиле већ огољену земљу.

Од када су пожари почели крајем јула прошле године најмање 28 људи је погинуло широм земље – а само у држави Нови Јужни Велс више од 3.000 домова је уништено или оштећено.

Јаке грмљавинске олује донеле су олакшање у неким областима крајем прошле седмице, мада су бујичне поплаве створиле нове ризике.

Делови југоисточне Аустралије били су засути и градом величине лоптице за голф, довољно великим да разбије прозоре аутомобила и повреди птице, мање од 24 сата након што је регион погодила велика олујна прашина.