Прочитај ми чланак

Како нас према Редиту ВИДЕ У АУСТРИЈИ Криминалци и националисти опседнути статусом

0

Судећи по коментарима корисника Редита, већина Аустријанаца нема лепо мишљење о Србима који тамо живе - углавном су окарактерисани као "криминалци" и "националисти". Иако има Срба који то нису, како пишу, "сељачки менталитет" је оно што код њих преовладава - а са тим су сагласни и наши људи који живе у Аустрији.

У сезони пред нама, највиши ранг такмичења, Суперлига, имаће 16 клубова, али је то изгледа све што са сигурношћу знамо у овом тренутку.

Након такозване „корона сезоне“ која је недавно завршена и у којој се у елитном рангу такмичило 20 клубова, постигнут је договор да се у сезони 2021/2022 лига смањи на 16 клубова да би годину дана касније (2022/23) она бројала 14 клубова, што је потврђено званичном одлуком 16. јуна.

Једна од ретких одлука фудбалских посленика у Србији која је последњих година имала смисла, јер се схватило да у Србији једва да има квалитета и за 14 екипа у највишем рангу такмичења.

Проширење на 20 клубова се правдало пандемијом короне, а таква лига нам је донела једну од најгорих сезона са гомилом скандала којих је било превише и за стандардне српског фудбала, који је деценијама био синоним за сумњиве радње и малверзације.

Деловало је да се после игре престола у ФСС након одласка Славише Кокезе ситуација мало смирила и да је долазак Драгана Стојковића Пиксија на чело репрезентације донело неке мирније ветрове и наговештај каквог-таквог реда.

На све то се надовезало и заједничко иступање два највећа клуба, Црвене звезде и Партизана који су се коначно сагласили око појединих ствари и изашли са захтевом да се лига додато смањи на 12 клубова.

„Предлажемо да од сезоне 2022/23. Суперлига броји 12 клубова. Лига би после одиграна 22 кола имала плеј-оф и плеј-аут са додатних 10 кола“, стоји у једној од тачака заједничког саопштења.

Звезда казнила Гобељића због скидања шортса у дербијуФото: Пеђа Милосављевић/Старспорт
За лигу од 12 клубова се залагао и портал Нова.рс који је у серији текстова и интервјуа образложио зашто би смањење броја клубова значило и већи квалитет.

Међутим, све што је иоле добро у Србији кратко траје, а на крају дана главну реч преузима политика и лични интереси.

Председник Србије Александар Вучић отворено је критиковао такав предлог, логично, зар не?

„Сад ме брине ово што су Звезда и Партизан предложили Фудбалском савезу Србије, да се лига скрати на 12 клубова. Па шта то значи, да укинемо фудбал у Врању, Зајечару, Лесковцу, Лозници… Зашто градимо стадионе? Да играју пет клубова из Београда, три из Новог Сада и да укинемо све? Али, они знају боље него ми, шта ћете“, рекао је Вучић.

Мишљење као мишљење, свако може да га има, али је проблем што у Србији мишљење Александра Вучића значи да се поступа по оној модификованој народној „где он оком, ту сви скоком“.

ФСС је брже боље реаговао па ће Одбор за хитна питања на првој следећој седници донети одлуку о усвајању дугорочног модела по којем ће се лига играти са 16 клубова, почевши од сезоне 2022/2023.

Оваква одлука је проблематична из два разлога.

Први је што ни ФИФА ни УЕФА не дозвољавају било какво мешање државе у рад фудбалских органа и строго кажњавају савезе који дозвољавају уплив политике. ФСС се већ суочио са казном на много баналнијем нивоу када је 2017. године кажњен због транспарента навијача на којем се налазио Гаврило Принцип на утакмици квалификација за Светско првенство против Аустрије у Бечу. У образложењу казне је недвосмислено стајало да је у питању „неукусна политичка конотација и директно мешање политике у спорт“.

Дакле, само један транспарент.

У ФСС-у би одлуку о изненадној промени модела могли да правдају и унутрашњим разлозима, новим околностима, лошој процени њихових претходника, а да је изјава Александра Вучића само пука коинциденција, иако је у тако нешто тешко поверовати.

Међутим, чак и да поверујемо да председников миг није имао никакве везе са одлуком, она сама по себи крши нормативе ФСС-а и угрожава регуларност такмичења пре него што је оно и почело.

Пропозиције такмичења морају да буду усвојене најкасније месец дана пред почетак сезоне, како би се важила за ону после ње због ситуације око испадања.

Седница Одбора за хитна питања је према последњим информацијама заказана за 6. јул, а нова сезона у Србији стартује 17. јула. Размак је простом математиком само 11 дана. То значи да би у том случају дошло и до промене у систему испадања, јер би у том случају уместо четири, како би према пропозицијама требало да буде, у сезони пред нама испала само два тима како би се лига смањила на 14 клубова.

Ако би ФСС желео да поштује сопствена правила онда би одлуку за наредну сезону морала да буде она која је усвојена 16. јуна, а да нове промене могле би да ступе на снагу тек за сезону 2023/2024, што би био циркус учинило комплетним.

Замислите да играте сезону са 16 клубова, па онда са 14, па се вратите на 16 само да би се испоштовала правила и жеље председника Србије којег баш следеће године чекају избори.

Друга и реалнија варијанта је да се прописи и нормативи прекрше и да на 10 дана пре почетка првенства имамо промену која директно утиче и на ову сезону бар када је у питању број тимова који испада.

Значајан део јавности привржене властима ову одлуку је прославио као велику победу Вучића, јер ће како рече председник тако опстати фудбал у Врању, Лесковцу, Лозници и Зајечару и изградња стадиона неће бити узалуд.

Само, остаје питање зашто постоје прописи и стратегије ако се већ ионако не поштују и на крају увек победи популизам који појединцима на свим нивоима одлучивања у фудбалу и држави доноси гомилу јефтиних поена и опстанак на функцијама.

Чини се тако да је ветар промена које су бар на папиру изгледале као пут ка оздрављењу српског фудбала на крају дана био само лаки летњи поветарац и да ћемо и даље да гледамо омиљени спортски спорт новијег доба, популарно „ваљање у блату“. А, и који се то стадиони граде?