Прочитај ми чланак

Језиво сведочење: Зараза се шири, војницима крваре очи; Има их на хиљаде (ВИДЕО)

0

Борбене линије украјинског фронта пуне су заражених пацова и мишева који шире заразу која узрокује повраћање и крварење из очију.

Како преноси хрватски портал Индекс, на тим линијама фронта војне снаге су буквално осакаћене, а услови су, како се наводи, језиви и личе на оне мучне сцене из ровова у Првог светском рату.

Припадница украјинске војске, лажног имена “Кира”, навела је да је њену јединицу прошле јесени захватила „мишја епидемија“ у Запорошкој области.

„Замислите да пођете у кревет, а ноћ почиње с мишем који вам се увлачи у панталоне, или џемпер, или вам жваће врхове прстију, или вам гризе руку. Спаваш два или три сата, у зависности од тога колико имаш среће“, рекла је „Кира“ за CNN.

Проценила је да је у њеној земуници са четири војника било око 1.000 мишева: „Нису мишеви посећивали нас, него смо ми били њихови гости“, истакла је она.

Како се наводи, заразе су делимично последица промене годишњих доба и циклуса парења мишева, али су и последица тога што је рат постао статичан, након што је украјинску контраофанзиву зауставила снажно ојачана руска одбрана.

Усред још једне оштре зиме, мишеви траже храну дуж готово 1.000 километара фронта, ширећи болести и незадовољство међу војницима.

„Кира“ је рекла да је покушала све како би се решила мишева: прскала је отров, амонијак, чак је покушала и молитвом.

„Имали смо мачку Бусију, која је у почетку такође помагала и јела мишеве. Али касније их је било толико да је одбила. Мачка може ухватити једног или два миша, али кад их има 70, нема помоћи“, објашњава „Кира“.

Снимци које су украјински и руски војници поделили на друштвеним мрежама показују размере заразе на ратишту. Мишеви и пацови се на њима мотају испод кревета, у ранчевима, генераторима струје, џеповима капута и јастучницама. Један снимак чак приказује мишеве како излазе из руске минобацачке цеви попут метака.

На другом снимку мачка покушава да нападне миша на фотељи, али када се појави на десетине других, она се повлачи.

Затим је украјинска Војно-обавештајна служба у децембру известила да је избила „мишја грознице“ у многим руским јединицама око Купјанска у региону Харков, а у том извештају се наводи да се болест преноси с мишева на људе „удисањем прашине с мишјег измета или гутањем мишјег измета у храни“.

CNN је навео да није могао да добије независну потврду таквих тврдњи, алу су такође навели да су, према украјинској војсци, ужасни симптоми болести укључивали температуру, осипе, низак крвни притисак, крварења у очима, повраћање, јаке болове у леђима и проблеме с мокрењем.

„Мишја грозница“ је знатно смањила борбену способност руских војника, с тим да извештај не наводи да ли су и украјинске трупе биле погођене на исти начин.