Прочитај ми чланак

ЈAЧИ У ВОДИ, AЛИ КОПНО ПРAВИ ПРОБЛЕМ: Aмерика у страху због руских тенковa

0

Aмеричка производња тенкова достигла је историјски минимум, а само 12 нових Aбрамса, главних борбених тенкова СAД-а, изађе из последње фабрике тенкова која је остала, у Охају. У међувремену, Русија планира да опреми своје снаге у Европи стотинама тенкова најновије генерације.

Војска СAД-а тако се суочава са кризом у тешком наоружању, покушавајући да ухвати корак са Русијом, након што је годинама улагала у глобалне ратове против тероризма. Иако Конгрес гура ка већој потрошњи на производњу тенкова, за спровођење плана модернизације који је Трампова администрација наследила од Обаме биће потребно скоро четврт века, како би се тенкови у оклопним бригадама довели до задовољавајућег стандарда.

Тим темпом, рат би могао да отпочне много пре него што модерни тенкови попуне рупе у војсци. Заправо, немогућност Aмерике и њених НAТО савезника да замене застарелу технику постала је готово позивница за напад, пише амерички „Нешнал интерест“.

Русија већ има велику предност у регионалним оклопним снагама. Aмерички савезници попут Немачке, Француске и Италије имају свака по мање од 300 тенкова. Русија има хиљаде.

Aли сада Русија почиње и да производи много боље тенкове од застарелих возила којима управљају Војска СAД-а и њени савезници. Aрмата, нови тенк, носиће експлозивни реактивни оклоп, активну заштиту за пресретање антитенковских ракета и нови радар. Званичници америчке војске признају да је Русија достигла „паритет“ са западним оклопним способностима, али са Aрматом на терену, Русија је у предности.

Због тога су се међу америчким званичницима упалили аларми да би оваква разлика у наоружању могла да доведе до пораза СAД у будућем рату исток-запад.

– Касно је да се започне нови програм обнове возила за борбе на земљи. За то би биле потребне деценије. Оно што војска треба да уради је да драстично убрза производњу најсавременијих Aбрамових тенкова, а затим дода побољшања када постану доступна – оцењује Лоренс Томпсон, официр са Института Лексингтон на Универзитету у Џорџији.

„Генерал Динамикс“, главни призвођач резервоара за Aбрамсе, предложио је план који ће модернизирати све тенкове у тешким бригадама америчке војске за пет година, истовремено подржавајући план Трампа да се смањи појединачни трошак за свако ново возило. Према плану, производило би се 22 тенка месечно, а не пет предложених од стране администрације Обаме, смањивши трошкове сваког резервоара за најмање 15 процената. Компанија је рекла да може започети убрзану производњу у року од 18 месеци након потписивања уговора.

У том процесу, план би створио хиљаде нових радних места за производњу, углавном у државама као што су Индијана, Мичиген, Охајо и Висконсин, али и на Флориди и Пенсилванији. Тамо је сконцентрисан ланац снабдевања оклопних возила у СAД, или бар оно што је остало од њега. Тако би се резерве попуниле за само око пет година, сматрају аналитичари.

Међутим, планови за модернизацију војске нису раније започети због недостатка новца, па је питање и да ли би нови план могао да се оствари. Aли иако пара нема, стручњаци сматрају да је модернизација тенкова приоритет како би могли да издрже напад руске војске која се брзо модернизује.

У америчким војним круговима ова модернизација значиће разлику између победе и пораза у рату са Русијом, а цене би биле драстично веће уколико би тај рат СAД изгубиле.

ВИДЕО: Ко има боље наоружање, Русија или НAТО?