Прочитај ми чланак

Исланд одбија да уђе у ЕУ

0

islanda-izaci-ce-na-referendum-o-ulasku-u-eu-vecina-protiv_841_9864(Адванце, BBC | The Guardian | EU Observer)
Нова исландска влада помрсила планове Брисела: најављен референдум о уласку у ЕУ, свега 25% становника подупире улазак.

Нова исландска влада одложила је преговоре с Бриселом истичући како се по том питању прво морају изјаснити сами становници ове мале острвске државе (популација око 319.000 становника). Обећан је референдум о уласку Исланда у ЕУ, но актуелни подаци говоре како становници Исланда нису претерано ентузијастични по питању уласка у Европску Унију. Најновије анкете показују како свега 25% становника Исланда жели улазак у ЕУ.

Исланд се званично пријавио за улазак у ЕУ у јулу 2009, отприлике годину дана након избијања једне од најгорих финансијских криза у Европи. У јеку велике кризе можда су Исланђани и били заинтересовани за чланство, но не и сада када се њихова економија успешно опоравила након банкарског слома. Наиме, управо због чињенице да Исланд у време најтеже кризе није био део Еврозоне, били су у могућности спасити вредност свог извоза девалвирајући валуту.

Подсетимо, риба и рибљи производи творе преко 70% исландског извоза, а право на излов остаје изузетно деликатно питање када је реч о преговорима између Исланда и ЕУ. Многи становници Исланда страхују како би уласком у ЕУ, због разних захтева Брисела, изгубили монопол којег сада имају на околне риболовне воде.

Стога не изненађује како је данас већина становника Исланда против уласка у састав Европске Уније. Прошлог месеца странке левог центра изгубиле су изборе, а на власт су дошли центристи и десни центар који су јуче потврдили како ће заједно оформити власт. У склопу те објаве такође је најављено и одржавање референдума по питању уласка у ЕУ.

Имајући у виду став становника према уласку у ЕУ, не чуди како је леви центар изгубио изборе, јер за њих је улазак у ЕУ био један од главних циљева