• Почетна
  • СВЕТ
  • ИСЛАМИСТИЧКИ САВЕЗ: ИДИЛ и Ал-Нусра Фронт прекидају међусобни сукоб и удружују се
Прочитај ми чланак

ИСЛАМИСТИЧКИ САВЕЗ: ИДИЛ и Ал-Нусра Фронт прекидају међусобни сукоб и удружују се

0

چرا نبرد دیرالزور سرنوشت‌ساز است؟
Тајни састанак терористичких лидера организован на иницијативу „треће стране“

Из Ал-Каиде на простору Сирије произашла су два терористичка огранка: ИДИЛ и Ал-Нусра Фронт. До раскола између њих је дошло након што су се почели међусобно да сукобљавају око контроле окупиране територије. На крају је вођство Ал-Каиде одабрало Ал-Нусра Фронт за својег „службеног“ представника у Сирији, док је ИДИЛ одлучила кренути својим путем.

У међувремену је ИДИЛ знатно ојачао, између осталог и због чињенице да су се на терену показали знатно бруталнији од Ал-Каиде (што заиста говори много). Штавише, може се рећи како је ИДИЛ „засенио“ Ал-Нусра Фронт, нарочито откако је ИДИЛ постао мета америчке и коалиционе ваздушне кампање у Ираку и Сирији те откако су заузели велики простор у Ираку током лета ове године.

Но, упркос анимозитетима и иницијалном расколу унутар „терористичког кампа“, две групе сада се, судећи према новим информацијама, поново удружују у заједничко деловање. Новинска агенција АП цитира „истакнутог званичника сиријске опозиције“ те једног команданта про-западне ФСА бригаде по имену Абу Мусафер. Обојица су потврдила како су ИДИЛ и Ал-Нусра Фронт договорили прекид међусобног сукоба с циљем удруживања против заједничког непријатеља.

Дакако, сама чињеница да су представници про-западне опозиције у Сирији толико добро информисани о унутрашњим догађањима унутар „терористичког кампа“ врло је индикативна, но то нимало не изненађује пошто је ФСА сарађивала са овим групама у више наврата, а односи су и данас вероватно пуно бољи него што се у јавности приказују. Према поменутим изворима две терористичке групе су одржале састанак почетком овог месеца на простору града Атареб, западно од Алепа, на северу Сирије.

„Састанак је почео у поноћ те је трајао до 4 сата ујутро“, наводи један од извора те истиче како су на састанку присутна била седморица лидера терористичких група.

„Договор је притом постигнут“, истиче извор за АП.

ФСА командант Абу Мусафер пак наводи како је састанак иницирала „трећа страна“. Није открио о којој се „трећој страни“ ради, но није тешко нагађати да би вероватно реч могла бити о актерима из неке од утицајних регионалних земаља. Јавна је тајна да ИДИЛ, Ал-Нусра Фронт и друге терористичке групе у Сирији и Ираку имају снажну подршку од стране регионалних режима који су, мада међусобно ривали, уједињени у рушењу власти у Дамаску.

На састанку је договорено да ће се да престане међусобно да сукобљава те да ће покренути заједничку борбу против Курда на неколико локација широм северне Сирије. Присутни су били и неки други актери – на састанку је био присутан и представник побуњеничке групе Ахрар ал-Шам као и чланови групе Хорасан која је повезана са Ал-Каидом, а њени чланови су већином ветерани из Авганистана и Пакистана. Ту је био и представник релативно непознате групе Јундах ал-Акса, исламистичке групе која је лојална ИДИЛ-у.

Наводно је договорено и заједничко деловање против побуњеничког батаљона Сиријски револуционарни фронт који је добио подршку од САД-а и западних земаља.

Терористичка претња несумњиво јача и удружује се. Но, уместо да се након ове спознаје мобилишу све анти-терористичке снаге у региону и шире, САД поново разматра „заокрет“ у својој стратегији те пребацивање фокуса на рушење секуларне сиријске власти у Дамаску.

islamisti 94
САД се замислиле над својом арапском линијом

Барак Обама је наредио да се ревидира стратегија борбе против радикалне групације ИДИЛ на територији Сирије. Међутим екпсерти тврде да, без одлучне перестројке, неуспех САД у блискоисточном правцу је неминован.

Победоносни рапорти Пентагона о борби против ИДИЛ не могу да промене скептично расположење експерата. Према њиховом мишљењу, САД све дубље улазе у проблеме кои немају ни материјалних ресурса за радикално решње, ни политичку вољу за нетривијални маневар. Очигледно Обама предосећа блискост ћорсокака.

Основни питање се састоји у противречности две стратегије: борбе против режима Башара Асада и борбе против радикала из ИДИЛ. Аналитичари сматрају да од два ова циља има смисла одабрати један, пошто се Дамаск и ИДИЛ међусобно супротстављају. На недавним расправама у Конгресу министар одбране Чак Хејгел је признао да ИИЛД представља у датом тренутку за Сирију насушнији проблем него што је Асад. Ипак за сада су све то само речи. Захтев за измену приоритета ризикује да остане без одговора, што ће неминовно довести до потпуног неуспеха. Говори оријенталиста Јелена Супоњина:

„Не могу да се сетим ни једног успешног примера политике САД на Блиском Истоку. Једноставно зато што успеха уопште нема. То исто може да се каже за борбу против тероризма. У ствари ИДИЛ је била формирана и ојачала је свој утицај, углавном у Ираку, дестабилизованом после америчке интервенције. Само релативно недавно терористи ИДИЛ су се активизирали у Сирији. Америкнаци сада раздувавају моћ ове групације. У ИДИЛ се убрајају и многе друге организације. Све се чини како би се нашао повод”.

Повод за то да се реализује стара идеја и коначно оконча са режимом Асада. При томе већ поменути министар одбране Чак Хејгел види то само у далекој перспективи. Према мишљењу Хејгела, америчка стратегија се састоји у јачању снага умерене сиријске опозиције до такве мере када они могу да бране и контролишу територију својих региона. Наредни корак треба да буде офанзива на ИД, а већ затим такозвани „Асадов проблем“.

Јасно је да ће такав прилаз на крају бити мало ефикасан. Планови Вашингтона противрече здравом разуму и реалној геополитичкој ситуацији. И реч је већ не само о Ираку и Сирији. Говори експерт за Блиски Исток Вјачеслав Матузов:

„На Блиском Истоку Американци губе читав арапски свет. Нагло се променила ситуација у Египту – једном од арапских лидера који одређују политичку атмосферу у читавом региону. А данас се тамо налазе на власти патриотски кругови. Арапи виде да Америка води двоструку игру. САД су се ослањале на Арапе, говориле су о коалицији, али у ствари ње нема“.

Очигледно да Америци у њеној борби против радикалних исламиста потребно је да сарађује са антиклерикалним делом арапског света. Асад у том низу стоји мал те не на првом месту. Одлучни корак ка партнерству са Дамаском ће помоћи САД да превладају провалију између декларативних успеха и реалног стања ствари са Исламском државом Ирака и Леванта.

(Адванце, Глас Русије)