Прочитај ми чланак

ИРАНСКЕ ВЛАСТИ угасиле интернет у целој земљи услед масовних протеста

0

Иранци су у среду доживели скоро потпуни нестанак интернета усред дана масовних протеста против владе због смрти жене која је наводно прекршила кодекс облачења.

Ирански званичник је раније наговестио да би такве мере могле бити предузете из безбедносних разлога. Губитак конекције ће отежати људима да организују протесте и деле информације.

Иран је доживео протесте широм земље због смрти 22-годишње Махсе Аминија, која је приведена јер је наводно превише лабаво носила обавезну исламску мараму. Демонстранти су се сукобили са полицијом и позвали на пропаст саме Исламске Републике, чак и када се ирански председник Ебрахим Раиси обратио Генералној скупштини УН у среду.

Протести су настављени пети дан у среду, укључујући и главни град Техеран. Тамошња полиција је испалила сузавац на демонстранте који су узвикивали „смрт диктатору“ и „убићу онога ко је убио моју сестру”.

Организација за заштиту људских права Амнести интернешенел са седиштем у Лондону саопштила је да су снаге безбедности користиле палице, сачмаре, сузавац и водене топове да растерају демонстранте. Извештава се о осам смртних случајева повезаних са немирима, укључујући четири особе које су убиле снаге сигурности. Речено је да је још стотине рањено.

Ирански званичници су пријавили три смртна случаја, окривљујући неименоване наоружане групе.

Сведоци у Ирану, који су говорили под условом анонимности због страха од одмазде, рекли су касно у среду да више не могу да приступе интернету помоћу мобилних уређаја.

„Видимо да су интернет услуге, укључујући мобилне податке, блокирани у Ирану у последњих неколико сати“, рекао је у среду касно Даг Мадори, директор интернет анализе у компанији Кентик, Инц.

„Ово је вероватно акција владе с обзиром на тренутну ситуацију у земљи“, рекао је он. „Могу да потврдим скоро потпуни колапс интернет конекције за мобилне провајдере у Ирану.

NetBlocks, група са седиштем у Лондону која надгледа приступ интернету, раније је пријавила широко распрострањене поремећаје и на Instagram-у и на WhatsApp-у.

Фацебоок матична компанија Мета, која је власник обе платформе, рекла је да је свесна да Иранцима није дозвољен приступ интернет услугама. „Надамо се да ће њихово право да буду онлајн бити брзо враћено“, наводи се у саопштењу.

Раније у среду, државни медији су цитирали иранског министра за телекомуникације Ису Зарепура који је рекао да би одређена ограничења могла бити уведена „због безбедносних питања“, без детаљнијег објашњења.

Иран већ блокира Фејсбук, Телеграм, Твитер и Јутјуб , иако највиши ирански званичници користе јавне налоге на таквим платформама. Многи Иранци заобилазе забране користећи виртуелне приватне мреже, познате као ВПН, и проксије.

У одвојеном развоју, неколико званичних веб страница, укључујући оне за врховног вођу ајатолаха Алија Хамнеија, председништво и Централну банку, уклоњено је барем накратко пошто су хакери тврдили да су покренули сајбер напад на државне агенције.

Аминијина смрт изазвала је протесте широм земље. Полиција каже да је умрла од срчаног удара и да није била малтретирана, али њена породица сумња на то, рекавши да није имала проблема са срцем и да су били спречени да виде њено тело.