Прочитај ми чланак

Имају кисеоника за још 40 сати: Ни трага од подморнице која је нестала у Атлантику

0

На последњу познату локацију подморнице послато је возило на даљинско управљање

Капетан Џејми Фредерик из Обалске страже Сједињених Америчких Држава изјавио је да је несталој подморници остало кисеоника за око 40 сати роњења, као и да потрага до сада није дала никакве резултате.

Он је на конференцији за новинаре навео да да је Обалска стража послала возило на даљинско управљање на последњу познату локацију подморнице. Ако возило пронађе неки траг, стручњаци ће одредити који су следећи кораци које треба предузети, преноси Би-Би-Си.

Обалска стража је раније саопштила да подморница може остати под водом до 96 сати од тренутка нестанка.

Објаснио је да је претрага „веома сложена“ и да тимови раде даноноћно. Канадска обалска стража требало би да стигне касније вечерас, као и друга пловила америчке морнарице. Потрази ће се придружити и приватни бродови.

„Ситуација је изазовна и јединствена, али су наши тимови фокусирани на то да ураде све што могу. Учинићемо све што можемо да спасемо људе из подморнице“, рекао је Фредерик.

Он је додао да је Обалска стража за сада претражила подручје од 19.600 квадратних километара, што је површина већа од америчке савезне државе Конектикат.

Подсетимо, пет особа налази се у подморници која је нестала током путовања до олупине Титаника код обала Канаде.

Медији су претходно јавили да се на „Титану“ налазе британски милијардер и истраживач Хејмиш Хардинг, француски оператер подморнице Пол Анри Наргеле, као и најбогатији Пакистанац Шахзада Давуд и његов син.

„Телеграф“: Званичници САД блокирају британски тим који би могао да спаси путнике „Титана“

Америчка влада спречава учешће возила на даљинско управљање које би могло извући истраживачку подморницу „Титан“ из Атлантика да се придружи спасилачкој мисији, сазнаје „Телеграф“.

Како наводи британски лист, тим стручњака из компаније „Магелан лимитед“ од понедељка чека дозволу да крене са аеродрома на Каналским острвима, коју још није добила.

Бивши председник компаније „РМС Титаник“, која је организовала посете „Титанику“ Бретон Ханчак каже да „Магелан лимитед“ поседује есенцијалну опрему и стручност како би помогла при спасавању истраживачке подморнице „Титан“, која је нестала током обиласка олупине чувеног брода.

Он додаје да су амерички званичници наговестили да би радије користили подморницу из Њујорка која може да рони до 3.000 метара, док је возило „Магелана“ способно за зароне и до 5.000 метара.

Ханчак истиче да је подморница британске компаније вероватно једино доступно средство које има витло способно да вуче подморнице из дубине океана, док уједно може да детектује сигнале и шаље их на површину.

„Имамо британске, француске и америчке држављане на броду и сваки минут је овде битан. Ово није рационална одлука, то витло је једина предност коју имамо и ти људи су стручњаци у овој области“, рекао је Ханчак за „Телеграф“, запитавши се зашто америчке власти једноставно не одобре учешће оба возила.

Саветник компаније „Оушн гејт“ која стоји иза организације експедиције „Титана“ Дејвид Конкенон се такође запитао зашто се не користе оба возила.

„Мобилисани су. Седе на асфалту, спремни да крену“, рекао је Конкенон за „Њуз нејшен“ о британском тиму, додавши да је „живот људи“ у опасности, а стручњаци који могу бити од помоћи су приморани да „седе и чекају.“

Републикански конгресмен и бивши официр морнарице САД Брендон Вилијамс позвао је САД да укључе нуклеарну подморницу у потрази за несталим пловилом.

Министарство одбране је у уторак саопштило да је спремно да помогне мисији, али се показало да НАТО-ов систем за спасавање подморница није способан да допре до дубине од 3.800 метара на којој се налази олупина „Титаника“, напомиње „Телеграф“.

Спасилачка мисија која укључује америчку обалску стражу и летелицу која може да открије подводна пловила одржана је у понедељак док су спасиоци јурили да стигну до групе пре него што су им понестане кисеоника.

Подморница има кисеоника за 96 сати роњења, а спасиоци су упозорили да би могло потрајати и до два дана да потоне до океанског дна.