Прочитај ми чланак

ХРВАТСКА: Минут ћутања за Праљка у Сабору, па замало туча

0

Премијер Хрватске Андреј Пленковић каже да ће Хрватска покушати правним и политичким механизмима да оспори делове пресуде ратним челницима босанских Хрвата.

„Хрватска ће давати снажну подршку БиХ, Хрватима у БиХ и настојати правним и политичким механизмама да види шта може учинити у оспоравању делова пресуде“, рекао је Пленковић на почетку седнице Владе.

Он је нагласио да Хашки трибунал суди појединицима, а не државама и да „с те стране за Хрватску нема никаквих елемената који би утицали на њену одговорност“.

Пленковић је додао да пресуде суда морају допринети и процесу утврђивања истине и помирења.

Хрватски премијер на почетку свог обраћања поново је изразио саучешће породици једног од осуђених из шесторке, Слободана Праљка, који се јуче по изрицању пресуде убио попивши отров у судници Хашког трибунала.

„То је догађај без преседана за суд. Он је на неки начин упутио поруку шта мисли и како доживљава пресуду која је и по нама неправедна“, додао је хрватски премијер.

Премијер је такође изразио саучешће породицама свих жртава у БиХ, без обзира на то ко су починиоци злочина.

Он је неколико пута истакао да је Хрватска помагала БиХ у време рата деведесетих и у време „агресије“ на ту земљу. Нагласио је и да је за Хрватску БиХ пријатељска суседна земља, као и да улога Хрвата у БиХ остаје кључна за функционалност и будућност те државе.

Поводом коначне пресуде бившим политичким и војним званичницима босанских Хрвата и самоубиства Слободана Праљка у судници Хашког трибунала, јавности ће се у 11 часова обратити и председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић.

Осим тога, Сабор Хрватске седницу је почео минутом ћутања за Праљка, а у Сабору би требало да буде прочитана и заједничка изјава парламентарних странака у вези с хашком пресудом.

Против те изјаве изјаснили су се посланици опозиционе странке Глас. Посланик те странке Горан Беус Рихемберг написао је на Фејсбуку да се та странка противи инструментализацији Сабора.

„Самоубиство је извршио правоснажно осуђени ратни злочинац. Покушаји који долазе из врха Хрватске демократске заједнице да се Хрватски сабор инструментализује тако да у наставку седнице неком посебном изјавом одбаци правоснажну пресуду Хашког трибунала и да се за осуђеног ратног злочинца одржи минута ћутања потпуно су неприхватљиви и скандалозни“, навео је Беус Рихемберг.

Суђење шесторици Хрвата у „случају Прлић“ прекинуто је након што је један од оптужених Слободан Праљак попио отров након што му је изречена пресуда.

Праљку, који је био начелник Главног штаба Хрватског већа одбране (ХВО), изречена је казна од 20 година затвора, након чега је он устао, рекао да одбацује пресуду и наводно „попио нешто из мале чашице“.

„Слободан Праљак није ратни злочинац, с презиром одбијам вашу пресуду“, казао је Праљак.

Његова бранитељка је рекла да је „попио отров“, а неколико тренутака касније су спуштени застори и прекинут директан пренос из суднице.

Трибунал у Хагу претходно је потврдио постојање удруженог хрватског злочиначког подухвата с циљем етничког чишћења делова БиХ.
Инцидент

Током паузе у Сабору догодио се инцидент – Иван Пернар из Живог зида предложио је да наставе са седницом, што је изиритирало ХДЗ-овца Дамира Фелака.

Фелак је почео Пернара да гађа папирима, а Храстов Хрвоје Зекановић назвао га је глупаном и поручио да треба да се лечи.

Потом је их је окружило обезбеђење, али није било потребе за интервенцију.

Пернар је потом снимио кратки видео у којем је позвао ХДЗ на одговорност.

Како каже, владајућа ХДЗ покушава да смисли шта ће да каже и да су им сада потреби састанци и паузе.

“ Чињеница је следећа – према пресуди хашког суда председник ХДЗ-а Фрањо Туђман учествовао је са још неким другим званичницима из БиХ у злочиначком подухвату. Оно што ће ХДЗ сада вероватно рећи је тешко лицемерно – да не признаје пресуду. ХДЗ признаје хашки суд, али је те исте генерале, укључујући и Слободана Праљка, испоручио Хагу“, навео је Пернар.

Додао је да очекује да ће ХДЗ сада понављати мантру да не прихватају пресуду.

„Аии, није могуће прихватити меродавност хашког суда, а негирати његове одлуке. Ви можете рећи, као што је својевремено говорио Тито – не признајем ни суд ни његове одлуке“, навео је и додао да ХДЗ признаје суд, а не признаје одлуке.

„Ми у Живом зиду сматрамо да је хрватско правосуђе меродавно, да генерали није ни требало да буду изручени Хагу, већ да им је требало судити у Хрватској или БиХ“, казао је Пернар.