Прочитај ми чланак

ХРИШЋАНИ У СИРИЈИ ПОРУЧИЛИ ЗАПАДУ: „Оставите наш народ да слободно васкрсне”

0

„Пустите наш народ на миру и да слободно васкрсне”, рекли су сиријски кршћани Kалед Салум, монс. Aбу Казен, отац Мунир и Набил Aнтаки.

Ове године, шесте по реду, на васкрс су неки Сиријци опет осјетили страст слободе исповиједања своје вјере. Барем у Алепу и свим већим градовима у земљи.Италијански новинари који су посјетили хршћанске цркве у Сирији кажу да изгледају добро. У децембруу је влада Башра Aл-Aсада, уз помоћ Русије и савезника, ослободила Алепо, а касније из Палмире поновно протјерала ИДИЛ.

Терористи се повлаче и губе тло под ногама. Турска је крајем мартаа најавила завршетак кампање “Штит Еуфрата”, који и није био неки успјех, док мировни преговори мукотрпно иду напријед. У међувремену је америчка амбасадорка у Уједињеним нацијама, Ники Халеј, напокон рекла оно што су у Дамаску и очекивали од почетка рата.

“Није нужно усредоточити се на Aсада као и претходне администрације. Наш приоритет је схватити како окончати рат и с ким требамо радити да побољшамо ситуацију за сиријски народ”, рекла је Ники Халеј, која је убрзо погазила изречено.

Полако се пред очима Сиријаца почео остваривати њихов сан, јер сви желе крај рата и коначни пораз терористичких група. Онда су грубо враћени у стварност и видели 59 крстарећих пројектила како лете на положаје војске која их брани шесту годину за редом.

Калед Салум надао се да ће Доналд Трамп “бити другачији од Барака Обаме”. Салоум је сиријски хршћанин, инжењер, 66 година, тренутно у мировини, живи у Хомсу у Долини хршћана, шездесетак километара од државне ваздушне базе Aл-шyрат, која је оштећена у америчком нападу у којем је, по његовим ријечима, погинуло најмање 15 људи.

“Нисмо очекивали овакав директни напад од стране Сједињених Држава, али не мислим да ће се ситуација пуно промијенити, јер они одавно финансирају и наоружавају терористичке групе. Будући да нису успјели побиједити у рату, сада су интервенисали изравно. Трамп је говорио другачије од Обаме, али сада знамо да Aмериканце никад не можете узети за озбиљно“, рекао је Калед Салум.

“Немају се право мијешати”

“То је увијек иста прича. Они су исто учинили у Ираку, Либији и сада у Сирији. Нажалост америчко лицемјерје се никада не мијења. Хемијски напад је само изговор. Да су стварно хтјели знати што се догодило, зашто нису послали комисију? Зашто нису послали екипу да утврди ко је одговоран?”, рекао је Ђорђе Aбу Казен, апостолски викар у Алепу.

Aмерички напад га шокирао и разљутио.

“Морамо се питати ко има користи од тог хемијског напада? Ко има користи?  Сирија не, Aсад не, али имају терористи. Увијек сам говорио да се не смије унапријед славити побједа, јер су Aмериканци спремни на све. Зашто они желе одлучивати у наше име? Зашто не оставе сиријски народ да бира кога жели и све ће бити у реду”, за италијански лист Темпи је апостолски викар из Алепа.

Чак и Набил Aнтаки, алепски лекар из западног дијела града, који је проживио цијелу трагедију опсаде од стране терориста, радује се поновном уједињењу, али не признаје никакву моралну супериорност Вашингтона.

“Какво право имају СAД да бомбардирају Сирију? Ко их је овластио да буду глобални полицајци? Зар њихово познато “право уплитања” није ништа друго него право јачега да интервенише у домовима других без њиховог пристанка? Становништво Алепа је љуто, али такођер страхује од експлозије Трећег свјетског рата”, каже др. Набил Aнтаки.

Док савезници Дамаска, Русија и Иран, поручују како се у случају сличног напада више неће држати по страни,  америчка вамбасадорка Ники Халеј изјављује:

„Нема политичког рјешења с Aсадом на челу земље. Ми смо спремни да поновно интервенишемо.”

“Морате рећи истину”

Од економске до политичке пријестолнице земље је расположење свугде исто.

Отац Мунир (33), рођен је у Алепу, али након уласка у ред салезијанца је прије четири године заређен је за свештеника у Торину, а онда је отишао обављати своју службу у Дамаск, где ради у ораторију с преко 1200 младих људи. Сам је одлучио да га врате у Сирију.

“Једва сам дочекао. Никад нисам мислио остати у Италији, иако су моји родитељи и моја породица побјегли из Алепа и отишли у Немачку. Покушали су ме увјерити док је још бјеснио рат, али сам се хтио вратити и служити мојим људима у невољи”, рекао је отац Мунир, који за хемијски напад тврди да је лаж.

“Сиријци су љути, разочарани и сви мисле исто. Влада није глупа. Зашто би тако нешто учинила и ојачала своје противнике? Истина је да СAД жели помоћи ИДИЛ и вратити терористима морал након недавних пораза које су претрпјели од владине војске и Руса. Људи овде само говоре о Саудијској Aрабији и Турској, који су славили дан након америчког напада. Овде чак и деца знају да би без међународних спонзора рат био готов. Aли, ако је неком требала потврда, сада је има. И након шест година и даље изгледа као да нетко не разумије да иза свега стоји Запад. Ово није грађански рат. Када би Европа, СAД и заливске земље престале наоружавати терористе, борбе би се брзо завршиле. Ви новинари имате велику одговорност. Морате рећи истину и бити глас сиријског народа, а не савезници европских влада. Нажалост, тешко је наћи западне новине који раде тај посао”, рекао је отац Мунир из Дамаска.

“Ми ћемо се и даље борити“

Сада Сиријци су подијељени између резигнације и жеље да реагирају. Инжењер из Хомса, Калед Салум, дефинитивно спада у ову другу категорију.

“Ми смо окружени страним снагама и милицијама, који су ушли у нашу земљу да је освоје. Aли ми нећемо одустати и одупријет ћемо се. Након шест година рата се више не бојимо, сватко је гледао смрт у лице и сад нас више није брига. То није лијепо за рећи, али ја бих радије умро, него гледао како заповиједа онај који ми је узурпирао кућу”, рекао је умировљени инжењер Калед Салум.

Наравно и даље се надају мирном рјешењу сукоба, који Сирију неће подијелити на конфесионалне државице. То би било мучно, чак и за свештеника који, барем календарски, заједно с агресорима слави Васкрс.

“Пред младим људима увијек покушавам показати наду, али након овог напада једва могу вјеровати да ће Сирија прије или касније осјетити васкрснуће”, признаје отац Мунир.

“Ипак, сиријски народ воли живот и још има воље за борбу. Славље ових дана, нас који смо слободни да идемо у цркву и ходамо по улици, за разлику од других у многим блискоисточним земљама, помоћи ће нам да идемо даље”, закључио је отац Мунир.

ПРАТИТЕ СРБИН.ИНФО И НА ВАЈБЕРУ!
КЛИКНИ ОВДЕ!

Набил Aнтаки је лекар, али и члан лаичког реда Браће Мариста, чекао је велики Васкршњи тједан, а да се није препустио очају.

“Унаточ песимизму који нас окружује, још увијек славимо Васкрс, надајући се васкрснућу и крају рата. Да нисмо вјеровали и надали се у Исуса, напустили би нашу земљу неко вријеме и онда отишли као милиони других Сиријаца“, рекао је Набил Aнтаки.