Прочитај ми чланак

Гускова: Распад Југославије био је план Запада, хтели су да ослабе Србе

0

Република Српска је последњих година у улози уједињења српског народа, тврди чланица Руске академије наука

Иако распарчани у више држава, Срби су веома јаки у настојању да очувају свој идентитет, каже члан Руске академије наука Јелена Гускова, која додаје да у свему предњачи Република Српска, за коју каже да игра историјски веома важну улогу неговања традиције и непопуштања.

Гускова је истакла да је врло интересантно сада гледати на такву слику српства и Срба на Балкану, као највећег народа на овим просторима.

„Увек су Срби из Београда или Србије водили словенске народе на Балкану у заједничкој Југославији, али је после 1999. године власт Србије попустила. Реч је о културном и традиционалном уједињењу српског народа на Балкану, и ту улогу данас игра Република Српска. Београд данас покушава да спасе свој народ на својој територији, а Српска мисли о свим Србима на Балкану. Вероватно ће проћи неко време и ту улогу, као и раније, преузети Београд, али сада не“, констатовала је Гускова за Срну.

Она је нагласила да Србима на овим просторима није лако, али да су упорни, снажни и јаки и да ће се у историји писати о тој снази Срба из БиХ, односно да ће бити добар пример да, ако волиш своју земљу и традицију, можеш да радиш и ако не правиш уступке.

Гускова је истакла да су приликом распада Југославије народи имали пред собом два пута – један који подразумева прилагођавање Западу и прихватање њихових услова, а други, који су само Срби изабрали, подразумевао је борбу за своју културу, традицију, веру, народ.

Јелена Гускова за РТ Балкан: Нико не може да уништи Русе док им Срби чувају леђа
„Запад је раније, на пример док је потписиван Дејтонски споразум, за Републику Српску мислио да неће стати на ноге, али видите шта сте ви урадили – подигли сте Републику Српску и она је сада најјачи фактор у БиХ, Федерација БиХ није таква. Република Српска је за Србе привлачна својом политичком стабилношћу“, изјавила је Гускова, која је и сенатор Републике Српске.

Према њеним речима, распад Југославије није било унутрашње питање већ план Запада чији је циљ био ослабити Србе, и распарчати их у више држава.

„Тај процес који сада схватамо нисмо схватали деведесетих. Нисмо помогли вама почетком деведесетих, нити пуном снагом када је почело бомбардовање 1999. године и криви смо због тога, али сада ратујемо да би успоставили сасвим други систем односа између земаља. Главна реч је равноправност. Руси и Срби ће ће градити нови равноправнији свет“, тврди Гускова за Срну.

Она је подсетила да је Запад још након Другог светског рата правио план за уништење Совјетског Савеза, а потом и Русије, у чему им је добро ишло јер су у првом науму успели, али други нису могли реализовати.

„У Москви је 1996. године на једном међународном скупу генерал НАТО-а причао да њима смета велика Русија, рекао да не знамо да управљамо својом земљом и да планирају да поделе Русију. Они су кренули са планом рушења Совјетског Савеза и Русије, али на том путу су стајали Срби. Не можеш да кренеш са рушењем Русије када су иза леђа Срби, научили су ту лекцију“, истакла је Гускова.

Она је оценила да су садашњи односи Републике Српске и Руске Федерације на најбољем нивоу, да је посебно важна добра политичка сарадња која је изузетно стабилна, јер сусрети руководства Русије и Српске се не одржавају једном у пет година, већ врло често.

„Ви сте упорни у својој спољној политици, нисте попустили ниједан моменат, остали сте на свом српству, одбрани територије и осећања, традиције, вере. Значи, нема сарадње са НАТО-ом, са антисрпским снагама и оријентација је на сарадњу са Русијом“, рекла је Гускова.

Она је поручила да Срби треба да буду стрпљиви на свом европском путу, јер тврди да ни Европа неће бити оваква каква је данас након што Русија победи, односно постаће привлачна за све народе јер ће имати равноправност која сада недостаје ЕУ.

„Срби и ми ћемо градити нове људске односе свих народа на планети“, нагласила је Гускова.

Она је поновила да Срби нису имали адекватну подршку Русије у протеклим деценијама, али да је њена власт сада јака, као што је јак и став према свим збивањима деведесетих на Балкану.

„Иницијатива Русије да се у Савету безбедности УН расправља о бомбардовању СР Југославије 1999. године само је почетак стварања наше врло озбиљне позиције према збивањима на Балкану. Јасно је било да САД неће подржати иницијативу зато што треба сами себе да окривљују, а још покушавају да спасу ту верзију да су Срби криви за све што се дешавало“, рекла је Гускова.

Она је додала да је упркос томе важно да се оваква питања постављају, да се види на којим су позицијама одређене земље.

„Драго ми је да је већ 25. марта 1999. цијела Русија изашла на протесте против бомбардовања, што није очекивала наша власт која се још колебала. Сада, 24. марта на америчкој амбасади у центру Москве био је осветљен натпис: ‘Никада нећемо заборавити, никада нећемо опростити, више никада нећемо дозволити. Нас и Срба 200 милиона’, навела је Гускова.

Коментаришући недавни терористички напад у Москви, она је изразила жаљење због страдања великог броја невиних и младих људи који су дошли на концерт, сматрајући да је то покушај да се Русија заустави.

„Осетили су да у специјалној операцији коју водимо у Украјини да заштитимо руски народ не могу да дођу до победе. До 2025. године ми ћемо победити и због тога желе да ураде оно што може на неки начин да нас заустави или да кренемо у неку нашу унутрашњу борбу. То су последњи покушаји да нешто ураде против Русије“, закључила је Гускова.