Прочитај ми чланак

Геј сенатор, бракови, марихуана…

0

Вашингтон – Америка није бирала само председника, већ је донела још неколико историјских одлука. У неким државама су синоћ одобрени истополни бракови, употреба марихуане…

Иако је више од 170 гласања и референдума било у сенци главне трке, за грађане САД су многа јуче постављена питања била веома важна.

Неке државе подржале легализацију уживања марихуане у рекреативне сврхе, истополне бракове, а одбациле су позиве на забрану државне помоћи за абортусе. Изабран је и први сенатор у САД који се изјаснио као хомосексуалац.

Мејн и Мериленд су ушле у историју, као прве државе у којима је питање истополних бракова добило „зелено светло“ гласовима грађана, на референдуму, а не након расправе у неком од законодавних тела. Резултати се још чекају у неколико држава.

„Мејн и Мериленд су гласовима омогућили заљубљеним паровима да се доживотно обавежу кроз институцију брака.

Бракови између особа истог пола нису у САД легални на федералном нивоу, али су већ легализовани у државама Конектикат, Ајова, Масачусетс, Њу Хемпшир, Њујорк, Вермонт и у дистрикту Колумбија.

Истополни бракови су у 31 држави САД забрањени њиховим уставима.

Државе Колорадо и Вашингтон су, у међувремену, подржале предлог да се легализује употреба марихуане у рекреативне сврхе, што је корак даље од једног броја држава које су легализовале употребу те дроге у медицинске сврхе.

Орегон је одбацио овај предлог, са 56 одсто гласача против и 44 процента за, јавио је Си-Ен-Ен, позивајући се на прелиминарне резултате гласања.

Гласачи у Флориди су одбацили предлог да се забрани државна помоћ или помоћ из средстава осигурања за абортусе, а грађани Калифорније су гласали против предлога о укидању смртне казне у замену за доживотни затвор.

Према наводима ЦНН, на основу 25 одсто пребројаних гласова, 56 процената грађана Калифорније је гласало против укидања смртне казне, док је 44 одсто подржало тај предлог.

Велика победа уписана је и у Висконсину, где је Теми Болдвин постала прва сенаторка која се јавно декларисала као лезбијка.

“Нисам ушла у трку да пишем историју, већ да донесем промене. Желим да променим животе породица које се муче да нађу посао и плате рачуне”, рекла је представница демократа у Висконсину.

Између осталог, грађани САД су се изјашњавали и по питању права илегалних имиграната на образовање, олакшица за запошљавање у државним службама, фискалним прописима…

 

(Танјуг, Б92)