Прочитај ми чланак

Фридом хаус: Србија највише назадовала на Балкану

0

Србија је балканска држава која је у највећој мери назадовала у области спровођења демократских реформи, указују подаци објављени у извештају невладине организације Фридом хаус под називом „Земље у транзицији – Од слабљења демократије до ауторитарне агресије“.

На основу навода из извештаја Србија, трећу годину заредом не спада у категорију демократских држава – већ међу хибридне режиме у којима је, како наводи Фридом хаус, власт заснована на ауторитаризму као последици непотпуне демократске промене.

Како преноси Глас Америке (ВОА), таква власт, како је раније дефинисала та вашингтонска невладина организација, истовремено може да спроводи политичку репресију и расписује изборе.

Фридом хаус је у документу, између осталог анализирао начин на који је потписан споразум о изборним условима уочи гласања које је у Србији одржано 3. априла.

Функционери у хибридним режимима ослањају се на тактику завади па владај да би ослабили подршку грађана опозицији. Узмите у обзир Србију: пошто није успела да постигне договор са опозиционим странкама у вези са уловима за априлске изборе, владајућа Српска напредна странка (СНС) наговорила је неке од опозиционих група да потпишу сличан споразум, чиме их је практично „вазализовала“, наводи се у тексту.

Такође, помиње се и појава ад хок политичких и грађанских опција чија је сврха, како сматра Фридом хаус, била слабљење противника напредњака.

„У међувремену, СНС је подржала зелену политичку опцију како би смањила подршку јачајућем еколошком покрету у земљи. Коначно, медији који пружају подршку СНС-у урушавали су јединство унутар опозиционог савеза Уједињени за победу Србије, подстичући неслогу унутар блока сваком објављеном вести. Та тактика је гласове за друге партије претворила у изгубљене“, наводи се у извештају.

Укупан учинак Србије смањен је са 3,89 на 3,79, што процентуално значи назадовање са 48 одсто на 46 одсто.

Уз Србију, најдрастичније назадовање остварила је Босна и Херцеговина и то у областима демократске владавине на националном нивоу и цивилног друштва.

Држава Западног Балкана која је у 2021. остварила највећи напредак је Косово – у сфери демократске владавине на националном нивоу и правосуђу, преноси ВОА из извештаја Фридом хауса.

За Косово се наводи да није забележило назадовање ни у једној области које као критеријуме у извештају узима Фридом хаус.

Према истраживању Фридом хауса – „већина од седам западнобалканских земаља“ и даље се налазе у категорији хибридних режима или влада у транзицији, осим Хрватске, која је означена као полуконсолидована демократија.

Демократија у подручју од централне Европе до централне Азије слаби током последњих 18 година.

Фридом хаус оцењује да би Рат Владимира Путина, означен као дрски покушај збацивања слободно изабране владе друге државе, могао би убрзати антидемократске трендове широм Европе и Евроазије.

Свега шест од 29 држава остало је у категорији консолидованих демократија, што је мање у односу на осам из 2004.

Реч је о Чешкој, Естонији, Летонији, Литванији, Словачкој и Словенији. Чак и у тим државама које су чланице НАТО и Европске уније – ефекти нелиберализма и корупције у 2021. години допринели су погоршању учинка.

Извештај „Земље у транзицији“ Фридом хауса је годишњи преглед о демократским реформама које је спровело 29, некада комунистичких држава Централне и Источне Европе. Та невладина организација саставља га и објављује од 1995.