• Почетна
  • СВЕТ
  • ФЕЈСБУК СПРОВЕО ТАЈНИ ЕКСПЕРИМЕНТ НА ЉУДИМА; САД шпијунирају и преко ANGRY BIRDS-а
Прочитај ми чланак

ФЕЈСБУК СПРОВЕО ТАЈНИ ЕКСПЕРИМЕНТ НА ЉУДИМА; САД шпијунирају и преко ANGRY BIRDS-а

0

fejsbuk-angry birds

Око 600.000 корисника друштвене мреже Facebook је учествовало у психолошком експерименту, не знајући ништа о томе.

Стручњаци су насумице изабрали више од пола милиона корисника и поделили их на две групе. Код једних се појављивало више позитивних вести а код других више негативних. Затим се посматрала емоционална карактеристика статуса и порука корисника.

Испоставило се да су под утицајем позитивних вести људи почели чешће да објављују позитивне статусе а са повећањем обима негативне информације, статуси корисника су били депресивни.

ПРАТЕ НАС ПРЕКО ANGRY BIRDS: Американци и Енглези шпијунирају преко игрице

Неке апликације могу да деле најосетљивије податке о корисницима.

Америчка Национална безбедносна агенција (NSA) и британска GCHQ научиле су како да искористе одређене апликације за “паметне телефоне”, попут популарне игрице “ANGRY BIRDS”, која преноси приватне информације корисника широм интернета, наводи се у строго поверљивим документима, пише Гардијан.
Подаци који “цуре” у комуникационе мреже из нове генерације “ајфона” и “андроида” варирају, и има их од модела телефона и величине екрана до личних информација попут година, пола и адресе. Неке апликације, како се наводи у документу, могу да деле најосетљивије податке о корисницима, попут сексуалне оријентације, а једна апликација чак шаље одређене сексуалне склоности, на пример да ли би корисник могао да буде свингер или не.

Многи власници “паметних телефона” нису свесни пуног домашаја ове информације која се шири по интернету, чак и они пажљиви неће схватити да је све доступно шпијунским агенцијама. Десетине класификованих докумената, које је уз помоћ “Гардијана”, “Њујорк тајмса” и “ПроПублике” објавио бивши радник NSA Едвард Сноуден, у детаље описују напоре NSA и GCHQ на скупљању комерцијалних података за своје сврхе.

Скупљање информација које апликације шаљу о својим корисницима омогућава шпијунским агенцијама да прикупе велике количине података из мобилних телефона. Уместо да хакују појединачне телефоне, просто се користе постојећим алаткама за масовни надзор.

Коришћење информација са телефона је приоритет за безбедносне агенције, јер терористи користе телефоне за планирање и спровођење својих активности, на пример употреба телефона за активирање експлозива у зонама конфликта. NSA је потрошила више од милијарду долара на прислушкивање телефона, указује Гардијан. Документа такође откривају како претраживање преко “паметних телефона” може да обезбеди податке шпијунским агенцијама.

(Глас Русије, Агенције)