Прочитај ми чланак

Европска комисија тражи хитну штедњу енергије- Ограничено грејање и расхлађивање

0

Очекује се да ће Европска комисија следеће недеље тражити од земаља ЕУ да смање грејање и хлађење јавних зграда и канцеларија.

На тај корак одлучила се како би се наводно смањила општа потражња за гасом, наводи се у документу који је АФП имао на увид.

Снабдевање руским гасом могло би у потпуности бити прекинуто и Брисел у својим симулацијама рачуна на то да би се ове зиме Путин гасом могао служити као ратним оружјем. Очекује се да ће Комисија подстаћи владе 27 земаља да поставе ограничења на количину гаса коју користе јавне зграде, канцеларије и различити комерцијални објекти, укључујући и терасе.

За оптимално коришћење енергената препоручиће правила која захтевају да се јавне зграде греју на највише 19 степени или хладе климама постављеним на температуру не нижу од 25 степени.

На срећу, “заштићени” потрошачи енергије, а то значи домаћинства, представљају само 37 посто укупне потрошње гаса у ЕУ. Симулације показују да би ти потрошачи били последњи који би били озбиљно погођени изненадним прекидима у снабдевању гасом.

Пет посто уштеде

Доста држава је већ кренуло у такозвану акцију. Немачки савезни парламент Бундестаг и парламенти савезних покрајина планирају, у склопу мера штедње, да снизе температуру грејања зими и мање хладе лети. Тако се све просторије савезног парламента зими више не греју на 22, него на 20 степени док ће се у летњим месецима стотине просторија расхлађивати не као досад на 24, него на 26 до 28 степени.

Тим мерама могло би се уштедети пет посто енергије. У савезној покрајини Баден-Wüрттемберг и досад се зими грејало само на 20, а сада се планира снижење температуре на 18, док су у покрајини Порајње-Фалачка ипак великодушнији – овог лета се просторије расхлађују на 24, уместо на 21, а зими ће се грејати на 20, умјесто досадашња 22 степена.

Потрошачи у Словенији позвани су из опреза да пажљиво троше природни гас. Коментирајући ту меру, министар за инфраструктуру Бојан Кумер рекао је да је то само “фаза раног упозорења или подизања свести, али идеја је да се припремимо за сезону грејања, да се они који могу – од индустријских до комерцијалних потрошача – на време припреме за одређене алтернативе”, додао је Кумер.

У Чешкој и Словачкој, које су 100 посто потреба за гасом решавале увозом из Русије, а сада су га се одрекле, као могуће решење предлажу се топлотне пумпе које раде на принципу расхладних уређаја, попут фрижидера и замрзивача. У овом тренутку за њима влада никад већа потражња у Чешкој јер је коришћење пумпе између 20 и 30 посто јефтиније од гаса, а држава преузима и до 50 посто трошкова, код социјално угрожених домаћинстава чак и до 95 посто, при чему максимална субвенција износи око 4.000 евра.