Прочитај ми чланак

ЕВРОПА тоне у све већу рецесију, још два милиона људи остало без посла!

0

Скоро два милиона више Европљана је током 2020. остало без посла, у односу на 2019. годину.

Можда најтежа ситуација по овом питању јесте у Аустрији, за коју се процењује да је незапосленост највећа од Другог светског рата. Чак се и у најјачој европској привреди, Немачкој, током корона-кризе окончао раст запослености који је трајао 14 година (чак и током кризне 2008. године), а сличне вести свакога дана стижу и из других развијених земаља Европе.

Према подацима Евростата, незапосленост у ЕУ је пала у новембру за 0,1 проценат у односу на октобар 2020. године, али је и даље у великом порасту односу на исти период 2019. године. Ипак, аналитичари очекују и даљи раст незапослености.

Иако и у нашој земљи ови подаци изазивају страх, режим убеђује народ да је пораст незапослености у Европи заправо само један од начина суочавања са корона- кризом, различит од приступа у Србији.

Директор Сервиса за запошљавање (АМС) у Аустрији Јоханес Копф, прогнозирао је да ће актуелна корона криза довести до раста незапослених у тој земљи изнад 500.000 људи, највероватније већ крајем јануара, али да ће потом уследити нови узлет привреде. Копф је агенцији АПА рекао да је Аустрија суочена са највећим кризом на тржишту рада од Другог светског рата.

„Након кризе уследиће нови бум“, уверен је он, додајући да за тај период треба већ сада преквалификовати и дообучити незапослене. Као прекретницу, он види вакцинацију, јер када вакцина буде расположива ширем становништву, онда се може полазити од раста спремности на инвестиције и потрошњу.

У Немачкој је рецимо, током 2020. годишњи просек броја запослених износио 44,8 милиона, што значи да је било 477.000 мање запослених него 2019. године.

„Тиме се током корона-кризе окончао раст запослености који је трајао 14 година, чак и током глобалне економске и финансијске кризе 2008. и 2009. године“, саопштили су из Завода за статистику.

Највећи пад броја запослених је очекивано у сектору услуга (281.000) у који се броје трговина, превоз и угоститељство. Током прошле године су махом нестајала радна места без сталних уговора, док је како наводе, скоро два милиона људи на такозваном скраћеном раду.

Поред тога што у овим земљама живи велики број Срба, који су махом и запослени у угоститељству, те је много њих остало без посла, Немачка и Аустрија су и међу највећим српским економским партнерима, те не чуди што и наше грађане ови подаци брину.