Прочитај ми чланак

Европа кључа: Штрајкови пољопривредника већ су се проширили на 12 земаља ЕУ

0

Протести пољопривредника шире се и на Шпанију, при чему су хиљаде трактора блокирале путеве широм земље, демонстранти преплавили Барселону и поставили баријере на граници с Француском.

Саобраћај је озбиљно отежан широм земље, а протести су захватили скоро све шпанске регионе, изазивајући колапс на кључним ауто-путевима и у градовима.

Пољопривредници блокирају приступ складиштима, лукама и тржиштима, а у Малаги су се демонстрације претвориле у сукобе с полицијом.

У наредним данима масовни протести ће се проширити и на Пољску, где локални фармери спремају десетине хиљада људи на улице.

Криза угрожава физичко постојање њихових фарми, кажу пољски синдикати, истичући да нису у могућности да се такмиче с украјинским произвођачима који не поштују многе скупе стандарде ЕУ.

Пољопривредници планирају да поново блокирају границу с Украјином, као и да одрже протесте у већим пољским градовима.

Протести пољопривредника се већ одржавају у 12 земаља ЕУ, које заједно производе више од половине меса и 40% житарица у Европи.

Захтеви пољопривредника из Немачке, Француске, Белгије, Италије, Шпаније, Грчке и других земаља су слични. Пољопривредници наглашавају да је њихов рад постао неподношљив због еколошке агенде ЕУ и баријера које стварају бирократија и регулативе.

Националне владе су приморане да смање субвенције пољопривредницима за куповину горива и ђубрива, док на европско тржиште долазе јефтини производи из Украјине.

ЕУ је 2022. године укинула царине на украјинску храну како би удовољила Кијеву, што је изазвало незадовољство домаћих пољопривредника. Такође, преговори о споразумима о слободној трговини с трећим земљама стварају додатне проблеме пољопривредницима ЕУ.

Заменик председника Европске комисије Марош Шефчович тврди да пољопривреда и очување природе морају ићи руку под руку, док Манфред Вебер из Европске народне партије обећава заштиту животне средине заједно с пољопривредницима. Ипак, представници пољопривредника називају ове изјаве „игром“ која не доноси решења за будућност сектора.

У сред протеста, Европска комисија је саопштила да је спремна на низ уступака, као што је смањење употребе пестицида за половину до 2030. године.

Међутим, то пољопривредницима делује као минимална промена. Још више их иритира план тренутног руководства ЕУ да одуговлачи решавање проблема, с намером да представи стратешки концепт о будућности пољопривреде у ЕУ „до краја лета“, односно након избора за Европски парламент.