• Почетна
  • СВЕТ
  • ЕУ: Свако ће да плати казну ко држи свиње само у свињцу
Прочитај ми чланак

ЕУ: Свако ће да плати казну ко држи свиње само у свињцу

0

Водећим европским произвођачима свиња из Немачке, Француске и Шпаније, прете законске казне јер су пропустили да од 1. јануара свиње ослободе кавеза.

Наиме, четвртина од 12 милиона крмача у ЕУ и даље је на фармама затворена у појединачним боксовима, иако је њихова употреба забрањена, пренео је данас Еурактив Србија. 

Подаци које је у децембру објавила Европска комисија показују да се боксови за свиње у Француској још користе на две трећине фарми, у Немачкој на половини фарми свиња а у Ирској на 43 одсто. 

Међу земљама које нису на време избациле кавезе су и Белгија, Италија, Холандија и Шпанија. 

Пре рока боксове за крмаче из употребе је искључило десет земаља ЕУ, укључујући Британију у којој је забрана држања крмача у тесним боксовима на снази од 1999. 

Узгајивачи свиња тврде, пренео је Еурактив Србија, да кавези смањују последице агресије међу крмачама али борци за добробит животиња инсистирају да затварање крмача у боксове у којима не могу да се окрену лоше делује на психу животиња. 

Фармери у ЕУ имали су 11 година да се спреме за забрану која је ступила на снагу на почетку године јер су се чланице ЕУ о њој споразумеле још 2001. године. 

Европски званичници сматрају да ће се Комисија, упркос изгледима за предузимање законских мера и затварање фарми, успротивити блокирању увоза из земаља које нису поштовале рок за уклањање боксова за крмаче. 

Подсећања ради, Комисија је прошле године забранила извоз јаја од произвођача који до 1. јануара 2012. нису избацили из употребе непрописне кавезе за коке носиље. 

Међутим, у траг свињском месу, односно произвођачу, много би се теже ушло, посебно због тога што се свињетина користи у бројним прерађевинама, па би забрану извоза попут оне за јаја било готово немогуће спровести, кажу европски званичници. 

Боксови за свиње дуги су два метра а широки 60 центиметара. У њих се крмаче смештају када су прасне како би их лакше контролисали. 

Група ФНП, француски произвођач свиња, процењује да ће забрана за последицу имати повећање трошкова производње за 650 евра по свињи, што је велика сума за сектор који тешко опстаје или чак прави губитке. 

Како је пренео Еурактив Србија, фармери у ЕУ у 2010. години су произвели 22,7 милиона тона свињетине и производња покрива 110 одсто потрошње. 

У 2011. години извоз свињетине из ЕУ порастао је за више од 20 одсто и достигао три милиона тона. Највише је извезено у Русију и Кину. 

(Бета)