Прочитај ми чланак

ЕУ ће забранити извоз старијих половњака?

0

Одлука која би из темеља могла да промени тржиште половних аутомобила.

Ако предлог који је Европска комисија представила у четвртак прође, стари, дотрајали аутомобили више не би могли да се продају ван ЕУ и утичу на безбедност путева и загађењу животне средине у трећим земљама, већ би се морали рециклирати у оквиру Уније.

„У наредним годинама на тржиште ће улазити све више аутомобила са нултом емисијом, што ће повећати потражњу за вредним примарним материјалима. Данашњи предлог ће обезбедити рециклажу и поновну употребу што већег броја ових материјала, што ће омогућити нови живот компонентама наших аутомобила и значајно смањити еколошки отисак друмског саобраћаја“, рекао је извршни потпредседник Комисије, Франс Тимерманс, одговоран за Европски зелени план.

Комисија је предложила уредбу која би заменила постојеће директиве о дотрајалим возилима и о поновној употреби и рециклажи истих. Комисија тврди да би нови прописи довели до годишњег смањења емисије CО2 за 12,3 милиона тона до 2035. године, боље валоризације 5,4 милиона тона материјала и повећане поновне употребе кључних сировина, пише пословни.хр.

„Имплементација уредбе ће довести до дугорочних уштеда енергије у фази производње, смањења зависности од увозних сировина и промоције одрживих имодела пословања“, наводе из Комисије.

Поред економских, еколошких и друштвених користи за ЕУ, уредба би допринела већој безбедности на путевима у трећим земљама спречавањем извоза аутомобила на крају века трајања и смањењем загађења у земљама које увозе такве аутомобиле.

Сваке године више од шест милиона возила дође до краја свог животног века у Европи.

Аутомобилска индустрија ће постати највећи потрошач кључних сировина које се користе у перманентним магнетима за е-моторе у Европи.

Стога је јачање отпорности ЕУ на поремећаје у ланцу снабдевања и смањење њене зависности од увоза ових сировина кључно за прелазак на возила са нултом емисијом.

Према предложеној новој уредби, произвођачи аутомобила ће морати да дају јасна и детаљна упутства за растављање возила и како да замене и уклоне делове и компоненте током употребе и на крају животног века возила.

Најмање 25 одсто пластике у новим аутомобилима мораће да дође из процеса рециклаже, а од тога најмање 25 одсто мора да буде рециклирано из возила на крају радног века.

Обим ових мера ће се постепено проширивати на друге категорије возила, као што су мотоцикли, камиони и аутобуси, чиме ће се обезбедити свеобухватнија покривеност.

Савет ЕУ и Европски парламент сада треба да одлуче о предлогу Комисије.