Прочитај ми чланак

“ЕУ ће бити одговорна за гладовање стотина милиона људи широм света”

0

Руски бизнисмен из сектора производње ђубрива упозорава да су санкције усмерене на храну и енергију „економско оружје за масовно уништење“

Санкције уведене руским и белоруским произвођачима ђубрива сличне су оружју за масовно уништење по обиму штете коју ће вероватно изазвати у наредних неколико година, тврди оснивач хемијског гиганта  EuroChem.

„Санкције ЕУ значе патњу, глад и миграцијске токове за стотине милиона људи“, рекао је Андреј Мелниченко у интервјуу за швајцарски лист Die Veltvoche у четвртак.

„Санкције које се односе на храну и енергију су економско оружје за масовно уништење. Најгоре су погодили невине људе. Не сумњам да ће милијарде људи осетити његове последице“ , упозорио је он.

Људи који пате желеће да позову одговорне на одговорност, а ЕУ неће моћи да пребаци своју кривицу, додао је бизнисмен.

Није Русија или САД, већ чланице ЕУ попут Литваније и Естоније, као и европски лидери Немачка, Француска и Италија, одлучили да санкцијама поремете рад његове хемијске империје, објаснио је он.

ЕуроЦхем, водећи произвођач ђубрива, има седиште у Швајцарској, где Мелниченко такође живи са породицом. ЕУ и Швајцарска су на мету компаније и њеног власника увеле санкције са циљем да нашкоде руској економији као одмазду за офанзиву Москве у Украјини.

Мелниченко је тврдио да је он лично неправедно кажњен зато што је био богат Рус, одбацујући тврдње да је имао било какав утицај на руску владу.

Он је оценио да су производи Еврохема помогли да се прехрани скоро 274 милиона људи. С обзиром да се њена ђубрива не производе и продају због санкција, ефекат би био далеко гори од онога што се сада дешава због смањења извоза житарица из Украјине, рекао је он.

„Земље Г7, са својих милијарду грађана, себе виде као моралне лидере у свету. Али они су надјачали интересе осталих седам милијарди људи “, рекао је он.

Русија и њен савезник Белорусија, још једна мета западних санкција, чине 17 одсто глобалне понуде ђубрива, рекао је тајкун.

Уколико та понуда нестане са тржишта, свет ће „изгубити храну за скоро 750 милиона људи након само неколико берби“ , упозорио је он. Извоз из те две земље је већ опао за 30-40 одсто због сукоба са Западом, а цену плаћају најугроженији људи, додао је Мелниченко.

„Не знамо да ли људи у трећем свету већ умиру или „само“ гладују и мигрирају“ , рекао је он. Са социјалним тензијама које нагло расту због глади и несташице горива, доћи ће до таласа насиља, предвиђа он. „Можда ће џихад поново подићи своју црну заставу. То нису дивље теорије, већ чињенице.”