Прочитај ми чланак

Ердоган оптужује амбасадоре

0

erdogan

Анкара — Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган оптужио је неке амбасадоре у Турској за умешаност у „провокативне активности“.

Он их је упозорио да би могли да буду протерани, усред истраге о корупцији у којој су оптужене 24 особе, укључујући синове двојице турских министара, јавиле су агенције.

„Веома необично, последњих дана амбасадори су се умешали у неке провокативне активности. Позивам их одавде да раде њихов посао. Уколико пређу оквире њиховог обављања посла, то се може проширити на област јурисдикције наше владе. Не морамо да вас држимо у нашој земљи“, рекао је Ердоган пред присталицама у црноморском граду Самсуну.

Преносећи ту изјаву, Ројтерс наводи да је амбасада САД демантовала да има било какву улогу у тој истрази.

Раније данас агенција Анадолија јавила је да је у истрази, у којој су циљ Ердоганови сарадници, формално оптужен један челник државне банке, један бизнисмен и још 14 особа, чиме је број оних који су притворени до почетка суђења 24, пренео је АП.

Син трећег министра и један грађевиснки предузимач ослобођени су из притвора.

Како пише „Хуријет“, међу ослобођенима је грађевински тајкун Али Агаоглу, а тужилаштво је ослобођенима забранило излазак из земље.

У оквиру истраге о корупцији данас су ослобођене 33 особе.

ЦНН Турк и други турски медији јавили су да су формално ухапшени и оптужени син министра унутрашњих послова Бариш Гилер и син министра економије Кан Чаглајан, пренео је раније Ројтерс.

Међу оптуженима за корупцију, превару, кријумчарење злата и проневеру је и генерални директор државне банке „Халк“ Сулејман Аслан. У Турској је смењено на десетине полицијских шефова због оптужби за злоупотребу службеног положаја.

У рацији у уторак приведено је најмање 49 људи у Анкари и Истанбулу, међу којима и тројица синова турских министара и неколико познатих привредника, а шефови пет одељења истанбулске полиције су смењени због финансијски оптужби, организованог криминала и кријумчарења.

Ердоган је након хапшења десетина људи у операцији „Велики мито“ рекао да је истрага о корупцији део „прљаве и грозне“ операције против његове владе и довео је у везу са летошњим антивладиним протестима.

Поједини аналитичари повезивали су истрагу са утицајним турским улемом Фетулахом Гјуленом, који је у егзилу у САД.

Тврди се да Гјулен, некадашњи савезник владајуће Партије правде и развоја (АКП), покусава да подрије позиције те партије и њеног лидера Ердогана, четири месеца пре локалних избора.

Гјуленов покрет, како се наводи, има утицај у неким деловима државног апарата, укључујући полицију, тајне службе и правосуђе, а има и мрежу приватних школа.

Гјуленов покрет био је кључна подршка АКП-у, помажући им у освајању три победе заредом од првог доласка на власт 2002. године.

Међутим, прошлог месеца објављени владини планови да се затвори мрежа приватних школа Гјуленовог покрета, изгледа да су уздрмали то савезништво, оценила је Агенција Франс прес.

Локални избори у Турској биће одржани у марту, председнички у августу идуће, а парламентарни 2015. године.