Прочитај ми чланак

„Џихадисте с Косова заболела глава од рата у Ираку“

0

Страни плаћеници у редовима џихадиста, након битке за Мосул, због безизлазне ситуације и све већих губитака потпуно су клонули духом.

mapa-kurdistana

Њихов морал је на веома ниском нивоу, пише Вашингтон пост.

То произлази из документа са 14 „проблематичних“ бораца из батаљона Тарик Бин Зајед, који чине углавном страни борци, а који су пронашли ирачки војници у једној четврти Мосула прошлог месеца.

Лист преноси мноштво примера који показују да међу страним борцима ИД влада својеврсна тиха побуна мотивисана страхом од бојишта.

За двојицу бораца с Косова, на пример, снавјди се да су одбили да оду на ратиште замоливши да буду пребачени у Сирију, а као изговор су навели главобољу.

Један белгијски џихадиста имао потврду лекара да због бола у леђима не може да ратује, док је један борац из Француске тврдио да жели да напусти Ирак да би у својој земљи извршио терористички напад.

Више њих је, како се наводи, тражило да буду пребачени у Сирију, док су неки напросто одбијали да се боре.

„Не жели да се бори, жели да се врати у Француску. Тврди да ће извршити мученичку операцију у Француској. Тврди да је болестан, али нема потврду доктора“, стоји у извештају о једном 24-годишњем Французу пореклом из Алжира.

Он је, иначе, један од петорице бораца у поменутом батаљону који су у Ирак стигли из Француске.

Пронађени документ, наводи лист, садржи детаљне податке с именима бораца, називима држава из којих долазе, држава из којих су пореклом, затим с датумима рођења па све до података о крвној групи.

Такође, у документу се наводи и какве су њихове вештине у руковању оружјем, те број жена, деце или „робиња“ које имају.

Уз све те податке су приложене и њихове фотографије.

Подсећа се да је на свом врхунцу Исламска држава сваког месеца примала хиљаде бораца у своје редове на територији Ирака и ти борци су често словили као најбољи.

Али у тексту у Вашингтон посту сада се констатује да се то у међувремену променило па се од 4.000 страних бораца с подручја ЕУ њих трећина вратила својим кућама, за 14 одсто њих потврђено је да су мртви, док је за многе њихово тренутно боравиште и даље непознато.