• Почетна
  • СВЕТ
  • ДРЖАВА У ДРЖАВИ Молдавија у страху: Да ли смо ми следећа Украјина?
Прочитај ми чланак

ДРЖАВА У ДРЖАВИ Молдавија у страху: Да ли смо ми следећа Украјина?

0

moldavski problem

У Молдавији нема мира. Борци за људска права су под све већим притиском сепаратиста из самопроглашене Републике Придњестровље. Званични Кишињев је, због свеукупне, напете ситуације у региону, за сада уздржан.

Онај ко нема новца да плати кауцију, мора да остане у затвору. У затворима у самопроглашеној Републици Придњестровље налази се велики број молдавских грађана, без правне основе или судске пресуде. Отмице које врше припадници придњестровљске милиције у последње време су учестале. Медији у главном граду Републике Молдавије, Кишињеву, извештавају о нападима и злостављању. Породице затвореника понекад плаћају високе своте новца како би њихови чланови у затвору имали бар донекле хуманији третман, пише „Дојче веле“.

Отмице као извор новца

У извјештају невладине организације из Молдавије „Промо-ЛЕX“ наводи се да се за један пакет намењен затворенику, управи мора платити 20 евра, загрљај са затвореником кошта 40 евра, а продужетак боравка у затворском дворишту за пола сата 60 евра. Кауција за излазак из затвора „обичних“ грађана износи 20.000 евра, док је она за пословне људе 200.000 евра.

Придњестровље не признаје ни једна држава на свету. То подручје ширине око 35, а дужине 200 километара, одвојило се почетком деведесетих година од Молдавије. Од тада тамо влада паралелни систем са правилима којима се крше све норме молдавског устава и међународног права. Више локалних невладиних организација указивало је на кршење људских права у Придњестровљу, али су у међувремену власти блокирале активности ти организација.

Последња жртва сепаратиста је организација „Промо-ЛЕX“ чије је седиште у Кишињеву. Чланови те организације активно се залажу за заштиту људских права у читавом региону, дакле и у Придњестровљу. То је разлог што су трн у оку тамошњих властодржаца. У априлу је придњестровска тајна служба КГБ издала саопштење у којем се наводи да ће чланови „Промо-ЛЕX“ бити кривично гоњени. Разлог: „финансирање са Запада (Румунија) и угрожавање регионалне безбедности“.

Борци за људска права оптужују се да сарађују са локалним анти-придњестровским организацијама како би „идеолошки утицали на људе“.

Расте притисак на невладине организације

„Промо-ЛЕX“ у региону делује већ 12 година и помогао је великом броју људи да стекну своја права која су им сепаратисти неправедно одузели. Ион Маноле, директор организације, каже за Дојче веле да је забринут због актуелног развоја догађаја. Притисак на организације за заштиту људских права и цивилна друштва у региону постаје неиздржив: „Више чланова невладиних организација и доста новинара изложено је застрашивању и клеветама само зато што се боре за заштиту људских права“, каже Маноле. Он је уверен да је циљ новог нацрта закона власти у Придњестровљу који је усмерен „против страних агената“, тотална забрана невладиних организација.

У међувремену се скоро 40 организација и удружења цивилног друштва обратило молдавској влади у Кишњеву и изразило подршку невладиној организацији „Промо ЛЕX“. У заједничком писму изразили су „забринутост због безбедности особа које су у региону Придњестровља активне у име невладиних организација“.

Кишињев не жели да изазива сукобе

Република Молдавија до сада је у целој афери била уздржана. Није искључено да централна влада у Кишињеву због свеукупне, напете ситуације у региону, не жели да изазива реакције из Тираспоља или Москве. У Придњестровљу је стационирано 2.000 руских војника. У Кишњеву страхују од могућности ширења украјинског сценарија на Републику Молдавију.

Поступци сепаратистичке владе у Тираспољу, главном граду Придњестровља, изазвали су и међународне критике. Генерални секретар Светске организације за борбу против злостављања Гералд Штаберок, сматра да је јавно саопштење тајне службе из Придњестровља (Транснистрија) против „Промо-ЛЕX“ нови покушај тамошњих власти да се „зачепе уста свакој независној организацији за заштиту људских права“.

(dw.de)