Прочитај ми чланак

„Друга етапа је почела“: Јушков открио следећи корак Русије у нафтном рату…

0

Русија је ушла у другу фазу нафтног рата са Западом. О томе је у изјави за руске медије говорио економиста, Игор Јушков.

Русија је у потпуности преусмерила залихе нафте, које су пале због ембарга САД и ЕУ. Није било смањења продаје, јер сада извоз иде у земље Азије, Африке, Латинске Америке и Блиског истока, рекао је руски министар енергетике, Николај Шулгинов. Он је додао, да су само испоруке у Индију прошле године порасле 22 пута.

Истовремено, Запад је покушао да поремети руску трговину нафтом- од 5. децембра 2022. Европска унија је престала да прихвата руску нафту која се транспортује морем, а земље Г7, Аустралија и ЕУ, увеле су за њу ограничење цене током транспорта морем, на ниво од 60 долара по барелу.

Како примећује Јушков, водећи експерт Фонда за националну енергетску безбедност, чак и под таквим условима, Москва је могла не само да задржи обим извоза, већ их чак и повећа, што очигледно нико није очекивао.

„Успели смо да развијемо обим извоза прилично брзо. Повлачење, када су последње санкције ступиле на снагу 5. децембра, трајало је неколико недеља. Затим смо у јануару обновили извоз, а до краја фебруара је чак дошло до повећања обима испорука. Брзо су се вратили на оне показатеље, који су били и пре увођења санкција“, рекао је Јушков.

Међутим, треба напоменути, да је за тако оштар преокрет Русија морала привремено да жртвује приходе од продаје горива. Москва је почела да даје импресивне попусте, како би освојила нова тржишта и избацила старе добављаче. Ово је урађено у најкраћем могућем року.

„Наша понуда је била привлачнија и почели су да купују од нас“, објашњава стручњак.

Према мишљењу економисте, Русија је већ прешла у другу фазу у нафтном рату са Западом, а следећи корак за Руску Федерацију биће враћање прихода пре санкција. Москва то ради на два начина.

Први је постепено смањење попуста на руску нафту.

„Сада, у другој фази, покушавамо да смањимо износ овог попуста. У монетарном смислу, сада се наставља период опоравка извоза. Наш задатак је да повећамо маргиналност извоза. До краја 2023. попуст ће се постепено смањивати. Мислим да ће тај период трајати много месеци. Да видимо шта ће се дешавати на тржиштима“, објашњава Јушков.

Други начин се односи на трошкове испоруке нафте. Русија наставља да повећава број танкера за нафту, јер, што је више ових пловила ангажовано на транспорту „црног злата“, то је цена њиховог транспорта нижа, што повећава маржу целокупног извоза нафте.