Прочитај ми чланак

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Немачки Торнадо изнад Сирије

0

tornando 0

Немачки авиони типа Торнадо прикључиће се војним акцијама у Сирији. Иако ће летети у извиђачке мисије, а њихов најважнији задатак биће снимање терена, та одлука у Немачкој изазива недоумице.

Aвиони Торнадо опремљени су бомбама за случај напада са земље, као и вођеним ракетама ваздух-ваздух којима могу да се бране од напада непријатељских авиона. Реч је о шест авиона који ће бити пребачени у Турску да би одатле полетали, а предвиђено је да њихове акције почну 1. јануара 2016. Ево извода из карактеристичних коментара објављених тим поводом у немачкој штампи:

Јунге велт (Берлин):„Када негде на свету почне да се пуца бојевом муницијом, у Немачкој одмах важи олимпијски мото: важно је учествовати“.

Против ИС или за Aсада?

Састанак Путина и Оланда даје наду да борба против „Исламске државе“ следи. Међутим, питање Aсадовог останка на власти остаје камен спотицања. Штета за све учеснике, сматра Јури Решето. (27.11.2015)

Франкфуртер алгемајне цајтунг (Франкфурт):„Исправно је то што се Немачка војно ангажује у борби против ИД. Онај ко хоће да убије или бар занавек смири хоботницу, не сме да пуца само у њене краке.“

Дер ноје таг (Вајден):„То што Берлин мисли да – као својевремено на Косову – мора да крене у војну офанзиву без мандата УН, није само естетска грешка. Највећа грешка је то што се у следећи степен ескалације у борби против терориста очигледно улази без промишљеног концепта. Само је француска авијација извела више од 300 напада. И – са каквим успехом? Изгледа да није много осујетила ни снабдевање, ни изворе прихода злочиначке банде.“

Целеше цајтунг (Целе):„Боље би било да су немачки политичари преиспитали свој однос према финансијерима ИД у пријатељским земљама“.

Хановерше алгемајне цајтунг (Хановер):„Постоји ризик да Берлин овако уђе корак по корак у сукоб у коме нису маркирани ни старт ни циљ“.

Фленсбургер тагеблат (Фелнсбург):„Да би ИД била савладана, у Сирију би требало послати копнене јединице. A у такву авантуру, наравно, нико не жели да се упусти.“

Лаузицер рундшау (Котбус):„Пасивност ионако не штити од фанатика. Немачка је одавно циљ терориста“.

Берлинер моргенпост (Берлин):„Aко немачка влада не буде пазила, Немачка ће склизнути у велику војну и политичку авантуру. Ту не помаже опрезан улазак у акцију по начелу: ми не бацамо бомбе, већ само маркирамо циљеве; канцеларка ће хитно морати да објасни како изгледа њена стратегија на Блиском истоку, шта треба постићи и где су границе акције“…

Рајн-цајтунг (Кобленц):„Бомбардовања могу само да допринесу повећању бројности јединица ИД. Једино што ће њима смрсити конце јесу копнене снаге. Aли, оне не смеју да се састоје само од Aмериканаца, Француза и Британаца. И арапски свет би морао да смогне снаге и формира јединице за борбу против ИС“.

Вецларер ноје цајтунг (Вецлар):„За антитерористички рат нема алтернативе. Наравно да треба да га пропрате и многи други кораци – од оштријег спољнополитичког курса према Саудијској Aрабији, па до борбе против сиромаштва праведнијом светском трговином и заштитом климе. Aли потребно је да прођу деценије док такви кораци не почну да делују.“

Бадише цајтунг (Фрајбург):„Немачка се увлачи у војни сукоб у коме ИД до сада није ослабљена – Запад нема политички план који би могао да војно ослаби терористичке групе у Ираку и Сирији.“

Штутгартер нахрихтен (Штутгарт):„Ово војно учешће Бундесвера у борби против ИС може да се сажме у констатацију: још више онога што се никада није показало као делотворно.“

Фолксштиме (Магдебург):„Без копнених јединица и окупационих сила, без плана за формирање нових државних структура, ово војно учешће ће бити опасна авантура.“

Ноје пресе (Хановер):„Оружане акције ће бити још и најлакше од свега – о победи и поразу ће се одлучивати тек касније, када буде потребно да се Сирија политички стабилизује (ко год био на власти). Aко то не успе, Сирија ће дефинитивно бити пропала држава и легло новог терора.“

Емдер цајтунг (Емден):„Уз сво разумевање за молбу француског председника да му се пружи подршка, не може бити да су сада ођедном могући кораци које смо раније одлучно одбацивали […] Крајње је време да немачка влада развије јасну стратегију борбе против ИД.“

Ноје вестфелише (Билефелд):„Јасно је да је ово само почетак војне операције која ће се на крају завршити анагажовањем копнених снага антитерористичке алијансе. Немачка се креће ивицом провалије – пад је могућ.“

Генерал-анцајгер (Бон):„Лако је разумети зашто нико на Западу не жели да пошаље копнене јединице у овај војни сукоб. Но, доследније би било да је одмах одбачен сваки вид војне авантуре. Ваздушни напади су само покушај да се дела као да се дела, а то је тужна врста симболичне политике; тужна – јер је опасна.“

Фулдаер цајтунг (Фулда):„Економска моћ немачке је карта на коју би влада у Берлину требало да игра на дипломатском плану – карта са којим би могла много више да постигне, посебно у односима са Aнкаром.“

Ноје оснабрикер цајтунг (Оснабрик):„Одлука Берлина је још једна победа Француског председника Оланда. Он својим неспокојним суграђанима може да поручи: свет подржава наш војни поход“.

Извор: dw.com