• Почетна
  • СВЕТ
  • Демократија у Западној Европи: Швајцарци уводе апартхејд
Прочитај ми чланак

Демократија у Западној Европи: Швајцарци уводе апартхејд

0

svajcarska1(Политика.рс)

Ограничавањем слободе кретања азиланта и припремом закона о обавезној интеграцији миграната, Швајцарска се сврстала у ред земаља са најстрожим законима о странцима.

На слици: Забрањено за азиланте: базен у швајцарском градићу Бремгартен

 

Избеглице које су допутовале у Швајцарску да би нашле уточиште од прогона и дискриминације, минулих недеља изложене су дискриминацији, коју швајцарски критичари, али и европски медији пореде са апартхејдом. У швајцарским градовима у којима су отворени центри за подносиоце захтева за азил (према званичним подацима око 48.000 странаца чека на азил) заведена су ограничења кретања и изречене забране окупљања на јавним местима за азиланте.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

С обзиром на то да је азилантима, између осталог, забрањено да посећују плаже и јавна купалишта, забрана је у јавности добила незванични назив – бадифербот (забрана купања). Пакет мера, у целини, предвиђа и низ других спорних мера, међу којима су и оне којима се азилантима забрањује одлазак у јавне библиотеке, а верницима међу њима није дозвољено да посећују цркве, осим викендом…

 

Opra-VinfriВинфри тврди да је била жртва расизма у Швајцарској

Америчка ток шоу водитељка Опра Винфри тврди да је била жртва расистичког напада током недавне посете Швајцарској, преноси Танјуг.

Глумица и водитељка рекла је, како преносе електронски медији, да је један продавац одбио да је услужи у продавници торби у Цириху.

Једној од најбогатијих жена на свету речено је тада да су изложене торбе „прескупе” за њу.

Винфри је прошлог месеца је у Цириху била на венчању певачице Тине Тарнер. Како је рекла, изашла из радње мирно и без свађе пошто је обезбеђење гледало попреко.

Забране су изречене на основу члана 74 швајцарског Закона о странцима, који до сада није примењиван. Он допушта изрицање ванредних и временски ограничених мера забране окупљања страних држављана на јавним местима, уколико постоји оправдана сумња да би окупљања могла да угрозе јавни ред и мир, или безбедност домаћег становништва.

Сходно ситуацији, на локалној цркви у градићу Бремгартен, у кантону Аргау, петнаестак километара западно од Цириха, истакнуто је саопштење Савезног бироа за миграције: „Азилантима је забрањен улаз у цркву радним данима, од понедељка до петка.”

Ђакон Бремгартена, чије име није наведено, уложио је према писању швајцарских медија оштар протест локалним властима, истичући да су цркве света места, отворена за све људе, без обзира на расу, боју коже и верско опредељење.

„Нико нема право да мења ово начело”, рекао је свештеник.

Надлежни референт Савезног бироа за миграције Урс фон Деникен другачије је протумачио сврху забрана.

„Забране су изречене у складу са постојећим Законом о странцима… Сврха није завођење мера апартхејда, како критичари тврде. Реч је о усаглашавању очекивања домаћег становништва и наших гостију из иностранства, у интересу унапређења добросуседских односа староседелаца и дошљака који овде траже азил”, рекао је он у обраћању медијима, тек после многобројних протеста невладиних организација и друштава за заштиту људских права.

Позивање на закон о странцима није утишало критичаре. Медији широм Европе дигли су глас. Тако је немачка радио-телевизија АРД истакла да је реч о селекцији у складу са националним пореклом, у прву и у ниже класе. Британски Би-Би-Си је употребио израз „сегрегација”, а лондонски лист „Индипендент” је коментарисао да је у Швајцарској на делу – апартхејд.

Критичарима се придружио и парламентарац Швајцарске народне партије Хајнц Брант. Овај политичар, чија је странка крајње деснице претходних деценија стицала популарност захваљујући кампањама усмереним против странаца као и иницијативом за забрану градње минарета у Швајцарској, изјавио је да швајцарски Закон о странцима не оправдава ограничавање слободе кретања ако није реч о особама која су се огрешила о кривичне законе.

Странка народњака са најбројнијом посланичком групом у швајцарском парламенту одговорна је, са друге стране, за доношење једног од најстрожих европских закона о интеграцији странаца. Закон је пред усвајањем и требало би да ступи на снагу почетком 2014. године.

Rasizam
Швајцарска министарка полиције и правосуђа Симонета Мирјам Самаруга изјавила је у јучерашњем обраћању медијима да је забрана посете јавним купалиштима, изречена азилантима, неуставна.

„Нећемо дозволити такве забране у Бремгартену, ни игде другде, јер је произвољно тумачење основних (уставних) права недопустиво”, рекла је министарка описујући ограничавање слободе кретања у целини као компромис који се не може избећи. „Није лако приволети швајцарске општине на пристанак да се у њиховим срединама отварају прихватни центри за азиланте. Компромиси су, дакле, неизбежни”.

Законом о интеграцији је предвиђено да се дозволе боравка убудуће додељују само оним странцима чија је интеграција, односно асимилација, оцењена као успешна. Та одредба ће се односити и на брачне партнере швајцарских држављана.

Једина олакшица, у поређењу са досадашњом праксом, односи се на стицање права на трајну дозволу боравка. После десет година проведених у земљи, уз претпоставку успешне интеграције, странци више не би постављали захтев за продужење дозволе боравка, већ би аутоматски стицали право на неограничени боравак у Швајцарској.